EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Başbakan Erdoğan ezberleri bozdu

Japonya ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan, öyle şeyler söyledi ki...
Sanırım medyadaki bazı yorumcuların, ivedilikle tövbe etmesi gerekiyor.
Erdoğan, bir soru üzerine, "Türkiye'nin bölgesel veya küresel güç olma gibi bir hedefi yok..." dedi ve şöyle devam etti: "Türkiye sadece üzerine düşen görevi yapmak suretiyle; gerek bölgede, gerekse uluslararası camiada bir yere oturtuluyor.
Olan budur, olması gereken de budur. Diğeri ise bir hırs diye tanımlanır ki hırs her zaman tehlikelidir."
Hatırlarsınız: "Süper güç olacağız" diyenlerin neden ham hayaller kurduğunu anlatmaya çalışmıştım (7 Ocak). Bana inanmayanlar, belki Başbakan'a inanır.
Tabii bir de "Ortadoğu'ya nizam getireceğiz" diye yazılar döşenenler var. Yahu Ortadoğu denen, herkesin herkese kazık attığı, Müslüman'ın Müslüman'ı doğradığı şu 'cangıl'a koskoca ABD bir nizam getiremedi, biz nasıl getireceğiz? O noktada da itirazı olan Başbakan'a kulak versin.
Bence bu konuda en güzel günleri Suriye ile vizelerin kalktığı dönemde yaşamıştık.
Gözlerimle görmüştüm: Güneydoğu bölgesinde harika bir sinerji oluşmaya başlamış, ticaret alıp başını gitmişti.
Türkiye o dönemde ekonomisi ve demokrasisi ile bilhassa Müslüman ülkelere model oluşturuyordu. Ülkenin yumuşak gücü adeta tavan yapmıştı.
Bir daha geri gelmeyeceğini bilsem de ben, sevinç ve umut dolu o günleri özlüyorum.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN