Başbakan Erdoğan'ın, "Cumhurbaşkanını da dinlemişler" demesinin ardından... Hollanda'ya uçmadan önce Cumhurbaşkanı Gül şu yorumu yaptı:
"Benimle ilgili, dinleme yapılmamış, diyemem. Çünkü teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama bu konularla ilgili herhangi bir kaygım veya korkum söz konusu değil..."
Abdullah Gül bu sözlerle mesaj mı veriyordu? Soruyorum çünkü... Gül'ün demecini, "Ben yasadışı bir şey yapmadım. Yarası olan gocunsun..." şeklinde yorumlayanlar oldu.
Bense, satır arası tahminler yapmak yerine, doğrudan bu sözleri değerlendirmek istiyorum:
Gerçekten de ileri teknoloji böyle bir soruna yol açıyor. Dinlemeden kaçmak kolay değil. Teknolojik açıdan asla geri diyemeyeceğimiz Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel bile ABD tarafından dinlenmedi mi?
Ancak yine de, Cumhurbaşkanının bu duruma olağan ve kişisel yaklaşımını yerinde bulmuyorum. Sebebini anlatayım:
Evet, Cumhurbaşkanı'nın icraat yetkisi yok. O yetki Başbakan'da... Ama Cumhurbaşkanının öyle atama yetkileri var ki; say say bitmez... Çünkü 1982 Anayasası, Cumhurbaşkanı'nı devletin kilit taşı olarak kurgulamıştı.
Yani cumhurbaşkanlığı, sadece sembolik değil, yüksek bürokrasinin şekillenmesi açısından da fevkalade önemli.
Peki devletin üst kademesi dinlenirse ne olur? Basit ama renkli bir örnek vereyim:
Homeland adlı casusluk- terörizm dizisinde ilginç bir bölüm vardı. Teröristler, başkan yardımcısını, kalp pilini uzaktan kontrol ederek öldürüyorlardı. Bunu da çift taraflı ajanın, pilin seri numarasını öğrenmesini sağlayarak yapıyorlardı. (Teknik olarak yanlış ama kurgu bu...)
"Adamın kalbinde pil olduğunu nereden biliyorsun" diye sorulduğunda... Olayı organize eden terörist, "New York Times'tan öğrendik" diyordu.
Paranoyaya kapılmaya gerek yok elbette. Ancak sıradan bir enformasyon parçacığı bazen kritik önemde olabiliyor.
Dolayısıyla meselenin kişisel kaygı ve korkularla bir alakası yok: Cumhurbaşkanı dinlenmemeli! Ne yapıp edip, buna engel olunmalı.
Cumhurbaşkanı aynı zamanda Başkomutan değil mi? Başkomutanın dinlenmesi nasıl olağan karşılanabilir? Hele Ortadoğu gibi bir bölgede!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN