Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Çözüm Süreci ve IŞİD

Art niyetimiz olmadan, doğruluğuna inanarak bazı laflar ediyoruz. Derken hayat öyle taklalar atıyor ki tam tersini söyleyecek durumlarda kalıyoruz.
Çok değil, şunun şurasında iki yıl önce, "Gün gelecek, Ankara, PKK'ya silah yardımı yapacak" diyene zırdeli muamelesi yapılırdı.
Ama bugün HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "PKK'ya niye silah verilmesin" diye soruyor. Medyanın bir kısmı haberi görmüyor bile... Bu tepkisizliğin nedeni Ortadoğu'daki manzara:
Şimdilerde İslam Devleti adını alan IŞİD, Irak'ın altını üstüne getiriyor...
Şii, Türkmen, Sünni, Kürt, Amerikalı demeden gıcık olduğu kim varsa ya başını kesiyor ya da kurşuna diziyor... "En zengin terör örgütü" olarak petrol satıyor.
Bu gelişme karşısında ABD... İran, Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Kuveyt, Mısır, İsrail ve bu arada Türkiye'nin de katılmasıyla bir aşure cephesi oluşturmaya çalışıyor.
O arada İran'dan sonra Almanya da Kürtlere silah yardımı yapıyor; bazukalar, tüfekler, mitralyözler, el bombaları gönderiyor. "PKK'ya vermeyiz" diyorlar ama Barzani'ye yollanan silahların bir kısmının PKK'ya ulaşabileceğini herkes biliyor.
Aslında PKK'nın IŞİD ile savaşmasını sadece Kürtler değil Batı da istiyor.
Çünkü sadece uçaklarla ve dronlarla vurarak IŞİD'i dağıtamayacaklarını biliyorlar.
Birilerinin IŞİD ile arazide mücadele etmesi gerekiyor.
İşte böyle bir ortamda, rehineler sebebiyle Ankara çok temkinli konuşuyor ve davranıyor. Ama işi zor... Çünkü öte tarafta da Türkiye'nin NATO'daki büyük ortağı ve şu anda bölgedeki yangını söndürebilecek tek güç olan ABD'nin talepleri var.
Türk milliyetçileri ve generaller hiç hoşlanmamıştır ama böyle bir ortamda Demirtaş'ın söyledikleri hiç de saçma değil.
Türkiye, IŞİD'e karşı bir şey yapamaz ama el altından PKK'ya yardım edebilir.
Soracaksınız: "Bu şartlarda Çözüm Süreci ne olacak?" Sanırım iki olasılık var:
* PKK'nın silah bırakmayacağı bir antlaşma yapılır (ki onlar da zaten "Öz savunma ve kolluk güçleri oluşturalım; militanlar polise, jandarmaya dönüşsün" istiyor.)
* "PKK'nın silah bırakması olmazsa olmaz şart ise..." o zaman "Çözüm" başka bahara kalır. En azından IŞİD tepelenene kadar bekleriz.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN