Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaziçi Üniversitesi siyaset bilimi hocalarından Prof. Hakan Yılmaz ve arkadaşları, önemli bir araştırmaya imza attılar: "Kimlikler, Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci: Kamuoyundaki Algılar ve Tutumlar."
Açık Toplum Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi'nin desteklediği araştırma, sadece "Kürt Sorunu" hakkında değil, "Türk olmak" hakkında da önemli ipuçları sağlıyor.
Araştırmada değinilecek çok sayıda nokta var. Bugünlük bir tanesinin altını çizmekle yetinelim:
Çözüm Süreci, Türkiye genelinde yüzde 57 oranında destek görüyor. Kürt kesiminin Sürece desteği ise yüzde 83... Bu oran BDP seçmeninde yüzde 91'e çıkıyor.
Velhasıl Kürtler, Çözüm Sürecine büyük bir duygusal ve siyasal yatırım yatmış durumda.
Elbette gayet olumlu bir tablo bu...
Ancak her olumlu durum gibi, içinde olumsuz bazı olasılıkları da barındırıyor.
Şöyle... Prof. Yılmaz iki tarafı da uyarıyor:
Eğer Çözüm Süreci akamete (başarısızlığa, sonuçsuzluğa) uğrarsa... Kürt kamuoyunda büyük bir hayal kırıklığı ve umutsuzluk meydana gelecektir... Bunun sonucu olarak bazı Kürt aktörler çok daha radikal seçeneklere yönelebilirler.
Böyle bir keskinleşme, sadece Türkiye'den değil, PKK- BDP çizgisinden de kopmayı beraberinde getirecektir.
Bazı sıkıntılar olsa da, "Devlet" ve "PKKBDP çizgisi" birbirlerinin dilinden anlıyor.
Diyalogları sürmekte... Hükümet de, Öcalan da umutlu olduklarını belirtiyor.
Çözüm Süreci başarısızlığa uğradığı takdirde, IŞİD ve benzeri örgütlerin şiddetinden ilham alacak olan radikal Kürt gruplar, bu diyalogu yok edecektir. Aman dikkat!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN