EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Noel mi, yeni yıl mı?

Yapıyı bilirsen, o yapının içinde gerçekleşecek olayları da az çok bilirsin. Mesela önümüzdeki günlerde "Yeni yıl kutlanır mı, kutlanmaz mı" diye demode bir tartışmamız olacak.
Bazıları ısrarla "Yeni yılı kutlamak Hıristiyan âdetidir, halbuki biz Müslüman'ız, yeni yılı kutlamayız" diyor.
Ben bu akıl yürütüşü saçma buluyorum. Çünkü Hıristiyan olan yeni yıl değil, Noel... Yani Hıristiyanların, 25 Aralık gecesi ayinlerle kutladığı İsa'nın doğum günü...
31 Aralık'tan 1 Ocak'a geçiş ise sadece bir takvim olayı. Dini bir özelliği yok. Olsa dahi çoktan buharlaşmış. Artık gelenek olmuş: Önce Pasifik'teki Samoa adası kutluyor. Sonra saat farkı nedeniyle Avustralya, Japonya, Çin diye batıya doğru birbirini takip ediyor kutlamalar. Ayinle değil, eğlenceyle!
Yani inançlı ve inançsız milyarlarca insan kutluyor: Herkes yeni yıl iyi olsun, güzel olsun, refah ve sağlık getirsin istiyor. Olay bu kadar basit...
İşin içine dini karıştırmak yanlış... Kapiş?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN