EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Susturma tekniği

Bu cümle kalıbını sıkça duyar olduk: "Niye karşı çıkıyorsun; sen (...) değil misin?" Parantezin içindeki boşluğa arzu ettiğiniz kimliği yazabilirsiniz.
Aslında eskiden de vardı bu laf. Bir kişiyi, kendileri gibi düşünmeye veya itiraz etmesini engellemeye çalışanlar kullanırdı.
Diyelim ki 19 Mayıs törenlerini eleştirdiniz. Hemen birisi çıkar, "Sen Atatürkçü değil misin" derdi. Tabii bunun en sık karşılaşılan şekli ise Türklüğü kullanırdı: "Sen Türk değil misin?"
Mantık şöyle çalışıyor: Adam Türkçü ya... O halde savunduğu politikalar Türkiye'nin ve Türklerin yararınadır. (Eminim aynı çarpık mantığı Kürt milliyetçileri de güdüyordur!)
Halbuki böyle bir zorunlu ilişki bulunmuyor. Alman milletini herhalde tarihindeki en büyük yıkıma sürükleyen kişi, Almancılığın önde gideni olan Hitler'dir.
Konu değişse de kalıp aynı kalıyor: "Niye iki tane çakmadın; sen erkek değil misin?"
Ülkede genel bir İslami hava esiyor ya... Sırtını dine dayayan fırsatçılar çoğaldı: "Sen Müslüman değil misin" deyip duruyorlar.
Bu tavır, düşünceyi teke indirger. Alternatif yolları görmemizi engeller. Yanılıyor muyum?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN