EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Türkiye'nin geleceği

Sürekli okurlarımız hatırlayacaktır: Bir ara dindar nesil değil, mühendis nesil yetiştirmeliyiz diye yazıp duruyordum.
Niye? Çünkü insanlar dinlerini aile, cami, yaşlılar, kurslar gibi okul dışı kaynaklardan da öğrenebiliyor. Mesela Tek Parti döneminde din karşıtı bir laiklik anlayışı vardı da bir işe yaradı mı? Hayır.
Öte yandan mühendisliği (yani bilimi, teknolojiyi) okul haricinde öğrenmek mümkün değil. Bu nedenle kaynakların çoğunu mühendis nesil yetiştirmeye ayırmalıyız.
Eski yazıları hatırlattım çünkü mutluyum. Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçen gün Türkiye Ticaret ve Sanayi Şûrası'nda konuşurken, "Türkiye'nin geleceğini ancak teknoloji üretimi kurtarır" dedi.
Ve ekledi: "Kim Türkiye'de yeni bir anlayışı, yeni bir ürünü, yeni bir teknolojiyi devreye sokarsa; başımızın üstünde yeri vardır. Ne teşvik istiyorlarsa vereceğiz." İşte bu!
Ülkeler arasındaki bilim- teknoloji yarışı, giderek daha zorlu hale geliyor. Devletlerin ve şirketlerin araştırma- geliştirmeye aktardıkları miktar artıp duruyor.
Ya aynısını biz de yaparız ya da nal toplarız! Hangisini tercih edersiniz?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN