Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Oruç başka, perhiz başka

Batılıların İslam'la ilgili söylediği herhangi olumlu bir şey karşısında "Dünya Müslüman oluyor" heyecanına kapılanlar Türkiye'de boldur. Bunun farkında olan medyamız da haberleri çarpıtmak pahasına gazı verir de verir.
Mesela bir haberin başlığı: "Yeni bilimsel çalışmalar, Oruç tut, sıhhat bul' diyor." ABD'de iki profesör, Valter Longo ile Mark Mattson yıllardır "orucu" araştırıyormuş. Nasıl yani? Bu iki Amerikalı, İslam'a merak mı salmış?
Bir an öyle sanıyorsunuz. Peki, gerçek ne? Şöyle:
Adamlar "orucu" değil, "perhizi" araştırıyor. Oruç, İslam'ın beş şartından biri... Müslümanlar, Ramazanda imsaktan güneş batıncaya kadar yemiyor, içmiyor, cinsel ilişkiye girmiyor.
Perhiz ise 'nötr' bir kavram. Ne dini, ne din-dışı. İkisini de kapsıyor. Çeşit çeşit perhiz var: Kimi kendi perhizini kendi düzenliyor. Kimi doktorun dediklerini uyguluyor. Kimi inancını esas alıyor.
Velhasıl: Longo ile Mattson, İslami bir ibadet şekli olan "orucu" incelemiyor. Onların yaptığı, ne tür bir perhizin insan sağlığına iyi geldiğini ortaya koymak...
"İnsanlık için en yararlı perhiz türü, Budistlerin yaptığıdır" deseler, ne olacak?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN