EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Kritik karar

Önümüzdeki günlerde neler olacak? Beni en çok tedirgin eden, PKK komutanlarından Cemil Bayık'ın sözleri oldu.
Geçenlerde İngiliz Daily Telegraph gazetesinde şöyle bir haber çıkmıştı: "PKK, Türkiye ile çatışmaları bitirmek için ABD ile gizlice görüşüyor."
Bunun üzerine Washington haberi ivedilikle yalanlamış ve "Yok böyle bir görüşme; PKK hâlâ terör örgütü listemizde" demişti. (Biz de hemen inanmıştık.)
Açıklama sorulduğunda Bayık, şöyle dedi: "ABD ile ilişkimiz var... ABD, Türkiye'yi IŞİD'e karşı savaşa katmak istiyor... Bu yüzden diplomatik bir dil kullanarak hassasiyetlerini dikkate alıyor... ABD, IŞİD'e karşı en etkili Kürt özgürlük hareketinin savaştığını biliyor...
Uluslararası koalisyonda hem Türkiye'ye, hem PKK'ye ihtiyacı var. Çelişki bundan kaynaklanıyor."
Türkiye, PKK kamplarını bombalamaya başladığında "ABD, PKK'yı sattı" diyenler olmuştu. Bence o analiz pek doğru değildi.
28 Temmuz'da değinmiştim: Aynı anda, hem IŞİD'e, hem de PKK'ya karşı savaş, Batı'nın stratejisiyle çelişiyor.
Dolayısıyla Ankara bir tercih yapacak:
PKK'yla savaşı sürdürürse, ABD'yi ve Almanya'yı karşısına almak zorunda kalacak.
IŞİD'le mücadeleye yoğunlaşacaksa... O zaman PKK operasyonlarını bitirmek ve Çözüm Süreci'ne dönmek durumunda.
Ankara'nın hangi yolu tercih edeceğini ben bilemem. Ancak şunu tahmin edebiliyorum: Bu kritik karar alınırken, Dolar'ın 3.0, Euro'nun ise 3.5 civarına dolanması da etkili olacaktır.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN