Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Matematik fukaraları

Bazı gazetecilerle, bazı siyasetçilerin ilginç bir ortak noktası var: Yüzde ile puanı birbirine karıştırıyorlar.
İşte iki grubun bir araya geldiği bir örnek... Gazetenin birinci sayfasındaki başlık: "Türkeş'ten yüzde 4 yorumu."
Haber şöyle: "Tuğrul Türkeş, MHP'nin 1 Kasım'daki yüzde 4'lük oy kaybını, 'Demek ki daha önce MHP'yi tercih eden yüzde 4 de benim gibi düşünüyor' diye yorumladı." (Hürriyet, 4 Kasım)
Yanlış üstüne yanlış! Halbuki İsmet Berkan aynı gün altıncı sayfada neler olduğunu yazmıştı:
MHP yuvarlak hesap 7 buçuk milyon oyun, 1 milyon 800 binini kaybetti. Yani oy kaybı yüzde 24 oldu. Dört seçmenden birini yitirdi. Puan olarak ifade edersek: 4.39 puan.
4.39 puana, yuvarlayıp "4 puan" diyebilirsiniz. Ancak "yüzde 4" diyemezsiniz. Çünkü partinin yüzde 4 yitirmesi çok büyük bir kayıp olmazdı. Bu durumda "Bahçeli istifa" sesleri de yükselmezdi.
"Böyle tali işlerle uğraşma" mı diyorsunuz? Basitçe anlatayım:
Türk öğrenciler matematikte, 64 ülke arasında ancak 42'nci... Matematikten çakmıyorsan bilim yapamazsın. Bilim yapamazsan teknoloji geliştiremezsin. O zaman da orta gelir tuzağına yakalanırsın.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN