Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık sistemi konusu yaklaşık iki aydır Türkiye gündemini yoğun şekilde işgal ediyor. Yapılan tartışmalarda birçok farklı kesim farklı yorumlarla düşüncelerini dile getirdi. Burada esas olan şudur: Son süreçlerle birlikte artık toplum başkanlık sistemini bir siyasi tercihten ziyade adeta bir zorunluluk olarak görmeye başlamıştır.
Malumunuz bir süredir hükümet ile devletin zirvesi arasında bir uyumsuzluk, bir söylem ayrılığı varmış algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak yaptığı son açıklamalarla birlikte iktidar partisi seçim beyannamesinde başkanlık sistemi konusundaki duruşunu artık hiçbir spekülasyona izin vermeyecek şekilde netleştirmiş oldu. Bugüne kadar birçok toplumsal talep ve ihtiyaçları halkla birlikte karşılıklı mükemmel bir iletişim ve uyum içinde yöneten ve neticelendiren hükümet, yine aynı hassasiyetle ülkenin kaderinde çok önemli yeri olan böyle bir konuda seçim öncesi tarihi bir adım attı. Burada artık Türkiye'nin siyaset tarihinde gelecek nesiller açısından, kişilerden bağımsız bir biçimde, belki de en önemli değişimi yaşıyor olacağız.
Bu değişim, geçen hafta bölgemizde yaşanan gelişmelerle de şüphesiz farklı bir anlam kazanmaktadır. Her kademede güçlü ve istikrarlı bir yönetim Türkiye için her zamankinden daha önemli ve gereklidir. Bunun ekonomik boyutu meselenin merkezinde yer almaktadır. Nitekim bölgede yaşanacak istikrarsızlık ve kaos her şeyden önce ülke ekonomilerinin üretim, istihdam ve güven yapısının darmadağın olmasına sebep olacak. Ekonomik büyümenin yerini savaş ve gerginliğin aldığı, topluma hizmet ve kalkınma yatırımlarının yerini savunma harcamalarının aldığı bir iklimden bahsediyoruz.
Bunun arkasındaki plan yahut bundan ağırlıklı olarak kimin nemalanacağı konusundan ziyade bugün daha önemli bir hususun altını çizmek gereklidir. Böylesi hassas bir uluslararası konjonktürde toplumun tüm paydaşları sağduyu ile hareket ederek kurumsal yahut kişisel hesaplarını bir kenara bırakmalıdır. Ülkenin içinden geçtiği böyle kritik bir dönemde herkesin çok daha sorumlu ve dikkatli davranması gerektiğini düşünüyoruz.
Bu bağlamda Yemen meselesi basit bir siyasi çekişme değildir. Bütün bölgeyi çok yönlü olarak etkileyecek bu gelişmelerin uzun zamandır üzerine büyük yatırım yapılan yeni ve zor bir sürecin başlangıcı olduğunu düşünüyoruz. Doğrusu bu netameli sürecin aşılması için de ülkemizdeki siyasi sistemin güçlü ve istikrarlı bir yapılandırmayı ivedilikle sağlaması hayati önem taşımaktadır. İnanıyoruz ki, birilerinin ürettiği sahte korku ve paranoyalara rağmen, toplumumuz bu sınavı da başarıyla verecektir.
Not: Bu hafta vizyona giren "Bizim Hikâye" filmini izleme fırsatı bulduk. Sadece bir dönem işi olarak değil ama dünden bugüne duygusal olarak da çok etkileyici ve tüm Türkiye'nin yüreğine dokunan bir film olmuş. Yapımcısından yönetmenine, hikâye ve senaryo ekibinden tüm oyuncu ve set ekibine kadar emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Ellerinize sağlık.

Yasal Uyarı:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN