Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elbette MİT yöneticilerinin savcılığa çağırılmaları gibi acıklı güldürüleri heyecanlı bir serüven filmi gibi izlemektesiniz. Nitekim "hükümete bir uyuzluk daha etmek" için çırpınan CHP amigosu gazeteler ballandıra ballandıra yazıyorlar, aman kaçırmayınız. "Bürokrasiyle sivil iktidar arasındaki son kavga" ilginizi çekecektir.
Bu arada bir komedi filmi daha seyrettik. Ötekinin yanında küçük kaldı ama sinema sanatı bir bütündür:
Polis, gazeteci arkadaşımız Mehmet Baransu'yu izleyen MİT ajanlarını "yakalamış"...
Bir kadınla bir erkek yan masaya oturmuşlar, kulaklarında kulaklık, bir yandan da bunu "kesiyorlar", Baransu şüphelenmiş, polis çağırmış. Nitekim arabasını da bir süredir "camı olmayan bir kamyonet" takip edermiş (filmlerde "temizlik şirketi, nakliyat şirketi" falan gibi süsler verirler bu tür arabalara, ajanın üstündeki vericinin yayınlarını alır, kaydeder, bir çeşit "röle istasyonu"...)
Polis MİT ajanlarını almış savcılığa götürmüş.
Savcı da onları serbest bırakmış.
Çünkü işledikleri suç değildir de ondan!
Gizli görev başında enselenmişler. Görecekleri ancak "teşkilat içi disiplin cezası" falan olabilir. Aslında bunların eğitmenlerine de görevi ihmal cezası verilebilir, en basit bir izlemeyi bile becerip de öğretememişler. Eskiden olsaydı da örneğin bir KGB ajanını izlerken böyle bir açık verselerdi hayatları tehlikeye girebilirdi. "Kontrespiyonaj" dersini Ankara'da kim veriyor yahu?
Savcı ajanları serbest bırakmış, çünkü polis MİT'i "yakalayabilemez"...
Çünkü MİT polisin üstündedir.
Tam tersine, MİT gerek gördüğü yer ve zamanda polisin yardımını isteyebilir, üstelik polisin yetkilerini de kullanır.
Bir MİT ajanı, bütün güvenlikçilerin bildiği o malum işareti yapınca (açıklayacak değilim) polis memuru geri çekilir. Belki kızar, belki bozulur, belki içinden "aldıkları maaşları" karşılaştırıp sinirlenir ama sesini çıkarmaz.
Yani, liberal aydınlarımızın "MİT bizi izliyordu, polise yakalattık" iddiası gülünçtür. Sanki yasadışı bir örgütten sözediliyor!
Ayrıca ne bekliyorlardı ki?
"Kürtler ayrılmak istiyorlarsa bırakalım gitsinler" yazacaksın ve MİT seni ve adamlarını izlemeyecek... İkinci Cumhuriyet isteyeceksin ve Birinci Cumhuriyet seni takibe almayacak...
Saf mısın, safı mı oynuyorsun?
Bunların telefonları da dinleniyormuş.
Evet ama İstanbul 11. ve 14. Ağır Ceza Mahkemeleri'nin beş ayrı kararıyla. Dinleme, hukuka aykırı falan değil.
Hadi için rahatlasın, birileri benim telefonumu da dinlediler. Gazeteyi de mutlaka dinlemişlerdir. Polis istihbarat mı teşkilat mı bilmiyorum, mahkeme kararı var mı yok mu onu da bilmiyorum ama gocunacak yaram olmadığı için aldırmıyorum.
Telefonumu dinleyenler "annemin sağlık durumu, bizim hanımın akşam eve gelirken sigara ve ekmek alıp almayacağı, berber Salim'e hangi gün saat kaçta tıraş olmaya gideceğim" gibi çok değerli bilgiler elde ettiler!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA