Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ENGİN ARDIÇ
ENGİN ARDIÇ

Otur da tavuk yetiştir

Demirel'lere hayranım, Süleyman Demirel'e de, Volkan Demirel'e, uzun süredir ortalıkta görünmeyen Sevda Demirel'e de.
Demirel'lerin Süleyman'ı, 89 yaşında, yattı kalktı ama delikanlı gibi dimdik ayakta... Gençliğinde "bürokratik vesayete" karşı amansız bir mücadele vermiş olan Süleyman, cumhurbaşkanlığına seçildiği günden bu yana yelkenleri suya indirdi, yirmi yıldır bürokrasiye tam teslim olmanın mükemmel örneklerini sergiliyor!
Sondan bir önceki numarası "CHP içine konsolos göndermek" olmuştu. Şimdi son numarası, anayasa hazırlatmak.
Yani, yeni bir anayasa yaptırmamak için, yeni bir anayasa yaptırır görünmek...
Bu görevin taşeronluğunu 80 yaşına gelmiş olan Hüsamettin Cindoruk üstlenmiş. Yanına bürokrasinin kalelerinden Yekta Güngör Özden, Ali Topuz, Kemal Anadol, Kemal Alemdaroğlu, hatta Mümtaz Soysal gibi isimleri de almış, kurultay topluyormuş.
Mümtaz Soysal, hatırlanacağı üzere, "Ermeniler'e yaptığımız gibi Kürtler'i de tehcir edelim, Suriye'ye gönderelim" demiş olan adamdır.
Bunlar bir anayasa metni hazırlayacaklarmış, alternatif metin.
Destek verenler arasında Doğu Perinçek'in İşçi Partisi, Ecevit'in DSP'si, Atatürkçü Düşünce Derneği falan da var. CHP henüz mecliste "komisyon baltalama" üzerinde çalıştığı için bu girişime katılamamış.
"Meclisin yeni bir anayasa yapmaya hakkı olmadığını" söylüyorlar ama bu hakkı kendilerinde görüyorlar. Bunlar "milli merkez" oluyorlarmış. Topladıkları da "milli anayasa kurultayı"...
Yani meclis milli değil, milli olan bunlar...
Halkın seçtiği vekiller anayasa yapamazlar, kerametleri kendilerinden menkul emekli politikacılar ve yaşlı bürokratlar yapabilirler...
Bunlar ne tür bir anayasa hazırlayacaklarmış?
İnceledik, 1982 Anayasası'ndan nelerin kalacağını, değişmeyeceğini öğrendik: Merkezi devlet, Atatürk devrimleri, laiklik, planlı ve karma ekonomi, erkler ayırımı, başkanlık sisteminin reddi, değiştirilemez maddelerin aynen devamı... Giriş bölümü de aynen kalıyor tabii...
Fakat neyin değişeceğini öğrenemedik!
"Siyasi partiler ve seçim yasalarının değişmesini" istemişler ama bunun anayasayla ne ilgisi var?
Niçin kimse açık konuşmuyor? Niçin başta CHP ve MHP olmak üzere bütün bu kurultay murultay toplayanlar, "biz Kenan Evren Anayasası'ndan memnunuz" diyemiyorlar?
Tövbe, "planlı ve karma ekonomi" istemekle aslında 1961 Anayasası'na geri dönüyorlar!... Yani elli yıldır bir arpa boyu yol gidilmiş olmasın.
Ne olacak? Bunlar şimdiki anayasanın kabını değiştirip cumhurbaşkanı ve başbakana gönderecekler, onlar da belki okuyup belki okumayıp bir kenara koyacaklar.
Ve meclis yeni bir anayasa yapacak. Emekli politikacı ve bürokratlara torun gezdirmek, çiçek sulamak, tavuk yetiştirmek ve kümes tamiratı gibi daha olumlu meşgaleler tavsiye ederiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN