Bendeniz Kılıçdaroğlu'nu Prandelli'ye benzetiyorum: İkisi de kendi alanlarında iyice kepaze olana kadar koltuklarını koruyacaklar!
Bir tarihte şöyle demiştim: "Bu memlekette belli bir insan türü var, bilmiyor, bilmediğini de bilmiyor, öğrenmek de istemiyor, öğretmek isteyene de kızıyor."
Sayın Kılıçdaroğlu da bu türden.
Bir palavra bulup ona yapışıyor, işine geldiği zaman tekrarlamaya bakıyor, "öyle değil şöyle" diyenlere de hiç aldırmıyor. Eh, son okuduğu kitap "İnce Memed" olan adamdan da başka şey beklenemez.
Şimdi kafayı MİT'e taktı ya, istihbarat örgütünün "hükümetin emrinde" olduğunu söylüyor. MİT başbakanlığa bağlı bir devlet dairesi, MİT Müsteşarı başbakanın emrinde bir devlet memuru, ama devlete hizmet etmiyormuş.
Evvelce de bilir bilmez salladığı Almanya örneğini gene verdi: "Almanya'da Gestapo da kanunla kurulmuştu ama Alman devletine değil Almanya'daki iktidara hizmet ediyordu"... Bunu gene söyledi.
Bu saçmalığı Kılıçdaroğlu'na hanginiz öğrettiniz?
Kemal Bey, Kemal Bey... Otuzlu yılların Almanya'sında "devlete ya da partiye hizmet", daha doğrusu "ya birine ya ötekine hizmet" diye bir kavram yoktu ve olabilemezdi. Tıpkı otuzlu yılların Türkiyesi'nde, İtalya'sında ve Rusyası'nda da öyle olduğu gibi!
Çünkü bu kavramlar, bu fonksiyonlar, bu müesseseler birbirleriyle bütünleşmişler, içiçe geçmişlerdi. Bir "füzyon" sözkonusuydu.
Bizde bu o kadar böyleydi ki, CHP il başkanı aynı zamanda o ilin valisiydi. (Hoşluk olsun diye söyleyelim, aynı zamanda da Kızılay başkanıydı!)
MİT'in atası olan MAH örgütünün devlete hizmet edip de hükümete etmemek, ya da partiye hizmet edip de devlete etmemek gibi bir durumu yoktu ve olamazdı. Bunların hepsi aynı şeylerdi.
Bu açıdan, örneğin "Dersim katliamını devlet mi yaptı, hükümet mi yaptı, ordu mu yaptı" diye tartışmak da abesle iştigaldir.
Komünist Partisi'ne hizmet eden ama SSCB'ye etmeyen, devlete eden ama Stalin'e etmeyen bir NKVD (KGB'nin atası)... Böyle bir şey mümkün mü, böyle bir şey düşünülebilir mi?
Üniversitede bunları anlatmıyorlar mı yahu?
Yani Gestapo nasıl olup da "Almanya'daki iktidara değil de Alman devletine hizmet" edecekti sizin istediğiniz gibi? "Ben Hitler'i takmam, devleti tanırım" diyecek bir Heinrich Müller!... Adamı oyarlar.
Şu Gestapo'nun "kuruluş kanununu"da merak ettik, 1934 yılının nisan ayında Himmler'in emriyle Heydrich tarafından kuruldu ve başına da Müller getirildi diye biliriz, kanunu aradık taradık ama bulup da okuyamadık, siz bizi aydınlatın.
Ya da bilir bilmez sallamaktan vazgeçin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN