Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açık konuşalım: seçmen partiye oy verecek, adaya değil.
Çünkü bu sistem "dar bölge" sistemi değil. Kaldı ki dar bölge sistemi bile, uygulansa, taşrada bir anlam taşır. İstanbul gibi yerde kimsenin fazla umurunda olmaz.
Hiçkimse de kolay kolay tuttuğu partinin adayını bırakıp, sırf "şahsen tanıdığı" için taban tabana zıt rakip partinin adayına oy vermez.
Dolayısıyla, "dar bölge gelecek dertler bitecek" havasına girip kendimizi kandırmayalım.
Açıklanan aday listeleri de "Ankara gazetecileri" haricinde kimsenin pek fazla umurunda değildir.
Daha da açık konuşalım: AKP seçmeni, adaylar üç dönem kuralı uyarınca yenilenseler de yenilenmeseler de AKP'ye oy verecektir, işte o kadar.
Bu diğer partiler için de geçerlidir. Küskün CHP seçmeni, bu sefer HDP'ye oy vermekten "faşist aday gitti sosyaldemokrat aday geldi" diye vazgeçecek değildir.
Muhalif basın da hiç boş yere kendini kandırmasın: MHP'nin aklınca bir "sürpriz" yapıp Ekmeleddin İhsanoğlu adında bir "siyasi sıfırı" aday göstermesi, MHP oylarını ne uzatır ne kısaltır.
CHP'nin Umut Oran'ı harcamasının partiyi solcu yapmayacağı gibi...
Aday listelerine bakıyoruz, bildik isimler olduğu gibi, yıllardır politikanın içinde olsalar bile ilk defa duyduğumuz isimler var. Ve bu da bizi olumlu ya da olumsuz hiçbir şekilde etkilemiyor: Oyumuzu kime vereceğimizi biliyoruz.
Çünkü oylar kemikleşti.
Bir ya da iki puan sapma sonucu değiştirmeyecek ama sayfalar dolusu haber ve yorum döktürülmesine yol açacak. Eh ne de olsa ekmek parası.
Seçimi AKP kazanacak.
"Kazanamayabilir de haa..." iddiası, Fethullah beslemesi çarçur basının son çırpınışıdır. (Gözüne ne göründüyse göründü, teyzemin hastalığı da bir türlü geçmek bilmedi!)
Önemli olan koltuk sayısı olacaktır. Yeni anayasa geliyor mu gelmiyor mu? Gerisi teferruattır.
Bu durumda, muhalif basının çarçur haberlerine de gülerek yaklaşıyoruz.
Örneğin, ÖDP seçime girmekten vazgeçmiş, çünkü önerdiği "CHP-HDP-sosyalistler ittifakı" yüz bulmamış... (Fakat "üzerine düşeni yapmaya da devam edecekmiş" haaa...)
Vah vah. ÖDP girseydi tablo değişecekti vallahi!
Hakan Şükür bağımsız adaylığını koymuş. Malzemecilerden, beşinci hakemlerden ve top toplayıcılardan epeyce oy alabilir... İlhan Kesici aile direktifiyle CHP'ye kapılanmış... Enis Berberoğlu onca "hizmetine" rağmen yedinci sıraya atılmış... Güldal Mumcu'nun "koca durumundan" girmesi gibi Zeynep Altıok da "baba durumundan" giriyor...
Mesele magazinse, bendeniz de sonbaharda yapılacak yeni ve de olağanüstü kurultayda Kılıçdaroğlu'nu devirip deviremeyeceklerini merak ediyorum.
Murat Karayalçın kazanırsa, kurultaylarda göbek atan gazeteci arkadaşlardan bu sefer yeni atraksiyonlar bekleyeceğiz.
Bu sefer zil taksınlar, topuk vursunlar, gerdan kırsınlar, kalçayı aşağıdan kıvırsınlar. Hele bir soyunsalar daha da şenlikli olur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA