Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ENGİN ARDIÇ
ENGİN ARDIÇ

İstikşaf değil inkişaf

Her "aşırı milliyetçi" hareketin içinde bir goygoycu kanat, bir de radikal kanat bulunur. Sonra goygoycular radikalleri tasfiye ederler.
Naziler de parti içinde "nasyonal sosyalizmin 'sosyalizm' lafını fazla ciddiye alan" fraksiyonu yoketmişlerdi...
İktidara geldikten bir yıl sonra yaşadıkları "uzun bıçaklar gecesi" ve partinin ikinci adamı Ernst Röhm ile yakın çevresinin öldürülmeleri, bu tasfiyeden başka bir şey değildi. Böylece kandırılmış halk çocuklarından oluşan SA örgütünün de yıldızı sönüyor, partiyi "elit" SS'ler ele geçiriyorlardı.
MHP'de de buna benzer birşeyler yaşanmadı değil...
Altmışlı yılların sonlarında, MHP içinde "atalarımızın dini olan şamanlığa dönelim" diyen manyaklar vardı.
Merhum Türkeş, elinin tersiyle "Türk'ün dini İslam'dır, bitti, bu kadar" diyerek onları kaydırdı.
Yok, kimse ölmedi tabii... Yalnızca kovuldular.
Ve çok şükür MHP, bugün "Kürtler'den alışveriş etmeyin" diyebilen ve solcu olduğunu da utanmadan iddia eden birtakım kara sakallı psikopatlara iltifat etmiyor... Bu yanlışı yapmıyor...
"Elini silaha atmaması"
bir diğer artı puandır. Çünkü çok acı bir "1980 tecrübesi" geçirdi ve kimin hangi kirli oyunda nasıl kullanılıp atıldığını bilir. Komünistlerle birlikte onların da başını yakmışlardı.
Sayın Bahçeli geçen gün partisinin görüşünü ve tutumunu birtakım şemalar çizerek anlatmış.
Buna göre MHP, Türk dairesiyle İslam dairesinin kesiştiği noktada bulunuyormuş.
Fakat buna "Türk-İslam ülküsü" diyor.
Ülkü, yani ideal... (Ülkücü, yani idealist...)
Öyle bir ülkü mü varmış?
Olmayana ulaşma çabası yani... Bir amaç... İdeal budur.
Boş lafı bıraksa da "halkımızın büyük çoğunluğu hem Türk hem de Müslüman'dır" dese, mesele kalmayacak. (Ona bakarsanız mevsimler de dörde ayrılır, yurdumuz üç yanı denizlerle çevrili bir kara parçasıdır.)
Hayır, bu kesmiyor, ille de işin içine bir "ülkü" lafını katacaklar.
Yani bizi hem Türk hem de Müslüman yapmaya mı çalışacaklar ileriki bir tarihte? "Amaç" bu mu?
Gagavuzlar'ı nereye koyacaklar, ben de onu merak ediyorum.
Bahçeli şöyle demiş ya: "Cumhurbaşkanı Endonezya'ya gittiğinde 'İslam, İslam, İslam' diyor, Gagavuzya'ya gittiğinde ne diyecek?"
Peki Bahçeli ne diyecek? "Siz birinci daireye girersiniz ama ikinci dairenin dışında kaldınız, kesişme sağlanamadı, kusura bakmayın" mı diyecek?
Gagavuzlar'ı bir yana bıraksın da, bizlere söyleyebileceği en akıllı laf bugün şudur:
"AKP istikşafı mistikşafı boşversin, ille Osmanlıca konuşmak istiyorsa, bir inkişaf sağlanabilmesi için elde mevcut 'müstafi' hükümetle bir an önce tekrar seçime gitsin. Ben nasıl olsa muhalefetteyim ve daima öyle kalacağım. Bu söylediğim CHP için de geçerlidir. İşte halim, arslan Kemal'im!"

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN