Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük insanların müsamereye bayıldıklarını söylemiştik. Ülkemizin genel kültür ortalaması ilkokul üçüncü sınıf olduğu için hamasi müsamerelerin genel düzeyi de o civarda kalıyor.
Esas olarak emekli memurlara mal satan postalcı gazeteler de bu sakillikleri marifet olarak yazıyorlar, kahvede "yakın gözlüğünü" takıp okuyan yaşlı amca mutlu oluyor...
Son örnek: Bazı kişiler "büyük zafer için yürümüşler"... Olay elbette Afyon'da geçiyor. Üç bin kişi olduğu söylenen ama fotoğrafta otuzu kırkı aşmayan bir vatandaş kitlesi.
Şuhut ilçesinin Çakırözü köyünde tören düzenlenmiş. Atatürk'ün büyük taarruzdan önce son geceyi geçirdiği ev ziyaret edilmiş.
"Etkinlikler kapsamında" marşlar da çalınmış, hem mehteran bölüğü hem de çağdaş askeri bando tarafından.
O köyden Kocatepe'ye yürümüşler, doksan üç yıl önceki 25 Ağustos gecesi gibi... Fakat "soğuğun yanısıra yokuşla da mücadele" etmişler, şaka değil, on dört kilometre.
Varış noktasında kendilerine doksan üç yıl önceki karavana ikram edilmiş: Sabaha karşı saat dörtte mercimek çorbası, hoşaf ve ekmek.
Afyon'a döner dönmez en yakın kebapçıya koşup, üstüne de kaymak yemek üzere.
Fakat Dumlupınar'a gidip "Dumlupınar geldik sana, yüz sürmeye toprağına" marşını hayata geçiren olmamış.
Yunan hükümetinin ödü patlamıştır, eyvah, bunlar adaları ve kayalıkları da geri alacaklar!
Bizde niçin bu gibi yer ve günlerde "reenactment" yapılamıyor?
Yani asker kılığına girip Allah Allah sesleriyle tepelere saldırmak...
İki buçuk ay önce Waterloo muharebesinin iki yüzüncü yıldönümü vardı, binlerce kişi, kimisi İngiliz kimisi Fransız askeri kılığında muharebeyi yeniden canlandırdı.
Napoleon'a benzer bir adam da buldular, bölükleri dolaşıp kimisinin kulağını bile çekti, imparator kulak çekmeyi çok severmiş. (Tarihçi olduğunu iddia edip yazdığı her kitabın her sayfasında ortalama beş yanlış bulunan ve Napoleon'a "Fransa kralı" diyen PKK destekçisi hanım bunları mutlaka izlemelidir!)
Organize etmesi çok zor olduğu için mi yapılamıyor?
İstediğiniz zaman yeteneksiz aktörleri Atatürk kılığına sokuyorsunuz da Sakallı Nurettin Paşa mı bulamıyorsunuz? Palabıyıklı Ulubatlı Hasan bulup çıkarması kolay da sıradan Mehmetçik toplamak mı zor?
Yoksa kimse bur tür müsamerelerde Yunan askeri oynamak istemiyor mu?
Doğu kasabalarımızda düzenlenen kurtuluş günü müsamerelerinde vatandaşlar "Ermeni çeteci" oynamak istemiyorlardı da, parasını bastırıp hemen sınır ötesi köylerden "gerçek Ermeni" getirtiliyordu...
Şu anda Yunanistan'da meteliğe kurşun atan, işsiz güçsüz, yüz avroya hatta elli avroya muhtaç binlerce insan var, onlardan yararlanabilirsiniz.
Belki bize, biz mercimek çorbası ve hoşaf içerken karşı cephede ne içildiğini de anlatırlar.
Hem bunların çoğu emekli ve yaşlı insanlardır, pataklaması kolay olur!
Ama o arada Kuveytli Fadıl'dan dayak yemeyeceksiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN