Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ENGİN ARDIÇ
ENGİN ARDIÇ

Süheyl Paşa

Süheyl Batum gene ortalıkta dolaşıyor. Yakında Emine Ülker Tarhan da yeniden piyasaya çıkar.
Dolaşmıyor da, birtakım postalcı gazeteciler tarafından dolaştırılmaya, hatırlatılmaya, "anısı taze tutulmaya" çalışılıyor.
Süheyl Batum bir siyasi cenazedir.
Bunlar CHP'nin faşo kanadıydı, Kılıçdaroğlu tarafından tasfiye edildiler, biliyorsunuz.
Postalcı gazetecilerin diriltmeye çalıştıkları siyasi ölü şimdi gene bir Kurucu Meclis istemiş. Anayasa için yani. "1961 yılında olduğu gibi" demiş.
Neden? Darbe marbe mi oldu da haberimiz yok?
Olsun, anayasa gibi önemli bir konu "halkın doğrudan seçtiği temsilcilerine" bırakılır mı canım, elbette bir seçkinler heyeti, bir "oligarşi meclisi" üstlenmeli bunu!...
Darbe yapıp "atama" yoluyla teşkil edemeyeceklerine göre çaresiz gene halka seçtirecekler. O zaman ortaya üç aşağı beş yukarı gene bugünküne benzer bir kompozisyon çıkacak ama hesap başka...
Recep Tayyip Erdoğan'ı bu tuzağa düşürmek için çok uğraştılar, demek ki akıllanmamışlar.
TBMM açık ve görev yapar durumda, ama sen sistemde varolmayan ikinci ve paralel bir meclis toplayıp yürürlükteki anayasa dışına düşeceksin ki, ilk fırsatta seni kolayca asabilsinler!
Erdoğan bunu yutacak adam değildi. Hepsinden daha akıllıdır.
Bu kurucular kurulunun ortaya çıkaracağı anayasanın referandumda kabul edilmesinde "yüzde kaç oyun gerekli olacağı" konusunda da anlaşamıyorlardı.
Kimisi yüzde 70 diyordu, kimisi utanmasa yüzde 90 isteyecekti.
Amaç, "nasıl tutturulması zor bir oran uyduralım ki anayasa halk tarafından reddedilmiş olsun ve konu kapansın" sorusuna yanıt bulmaktı.
Havalarını aldılar.
Şimdi Süheyl Batum, bir yandan Kurucu Meclis hayalinin yürümeyeceğini görerek, mevcut meclisin Anayasa Mutabakat Komisyonu'na da olmayacak görevler yüklemeye çalışıyor.
"Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası, Terörle Mücadele Yasası falan bu komisyonda ele alınmalı, bir yol temizliği yapılmalı"ymış.
Komisyon önce yasa yapacak, sonra anayasa yapacak! Kulağını tersten gösterecek.
Oldu olacak diğer bütün komisyonları da buna bağlayın, mesaiden tasarruf edin.
Önemli yasaları komisyon "zaten" yapınca da ayrıca yeni bir anayasaya gerek kalmasın, böylece başınızın üstünde sallanan başkanlık sistemi tehdidinden de kurtulun!
Amma uyanık adamlar yahu...
Bu tür atraksiyonları ne zaman yaparsınız, biliyor musunuz? Ankara'yı İngilizler işgal edip TBMM'yi dağıtırlar, siz de örneğin Elazığ'da yeni bir meclis toplarsınız. Ankara'dan kaçabilenler, yani İngilizler tarafından tutuklanmayanlar koşup bu meclise katılırlar, siz de bunu "yepyeni bir meclis" diye sunarsınız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN