ENGİN ARDIÇ
ENGİN ARDIÇ

Bilim şeyi

Eskiden "" kelimesi hayvanlar için kullanılırdı. kuşunun eşi olurdu.
Sonra feministler bastırdılar, "karı" kelimesinden rahatsız oluyorlardı.
Böylece kırk yıllık karı-kocalar bir anda birbirlerinin eşi oluverdiler.
Türk feministleri Amerikalı hemşireleri gibi "Miss" ve "Mrs" ünvanlarına kafayı takamıyorlar, bunlarla uğraşıp her ikisini de "Ms" yapamıyorlardı. Dilimizde birine "bey" ötekine "hanım" denirdi ama bu da onlara göre alaturka ve "Osmanlı" kokuyordu. Yani gericilikti.
Oysa Kemalistler buna alafranga bir bulmuşlar, birine "bay" ötekine "bayan" demişlerdi. Üstelik o uyduruk "sayın" kelimesi her ikisini de kesiyordu. Fakat feministleri kesmedi.
Eh, onlar da başka şeylere taktılar işte.
Örneğin "bilim adamı" lafına taktılar, ortaya bir de "bilim kadını" çıktı.
Şimdi bazı işgüzarlar bunları da yuvarlayıp tek kaleme bağlamışlar, "bilim insanı" çıkarmışlar. (Öyle ya, örneğin bilgisayarın mucidi Alan Turing'e "bilim eşcinseli" demek tuhaf kaçacak.)
Geçen gün bir muhalif gazetede okudum, "bilim insanımız Aziz Sancar" Amerika'da Türk Evi kurmuş, büyütmeye çalışıyormuş.
Aklıma iki soru takıldı.
Bir: Aziz Sancar "adam" değil mi yani?
İki: "Bilim insanı" olduğuna göre, "bilim kedisi", "bilim tavşanı", "bilim zürafası" falan da var mı?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN