Her sene sonunda önemine dikkat çektiğim zaman aşımı konusunu bu yazımda da ele alacağım.
Şayet alacaklı konumundaysanız ya da tazminat hakkınız varsa ve bu alacak/hak 2014 yılında oluşmuşsa hemen harekete geçmeniz gerekmekte. Aksi takdirde zaman aşımı nedeniyle kaybedebilirsiniz.
2014 yılında oluşan hak 31.12.2017 günü bitiminde zaman aşımına uğrayacaktır.
Şayet önümüzdeki tatil günlerinde kimseye ulaşamazsanız ve işinizi sağlama almak istiyorsanız hemen bir uyarı yazısı (Mahnbescheid) çıkmasını sağlayın.
Bu yazı için başvuruyu internet üzerinde yapabilirsiniz. Avukatı aradığınızda da zaman aşımı durumunu belirtin ki sizi hemen randevu versin.
Süreler degisiklik gösterebiliyor Almanya'da zaman aşımı ile ilişkin yasa 2002 yılında değiştirilip kolaylaştırılmak istendi. Ama gerçekten kolaylaştırıldı mı bu ayrı konu. Zaman aşımının süreleri hep sene sonunda biter yani 31 Aralık günü sonunda.
Farklı durumlar için değişik zaman aşımı süreleri belirlenmiştir. Altı aydan 30 yıla kadar farklı farklı süreler mevcuttur. Ama ana zaman aşımı süresi üç yıl olarak tespit edildi.
En önemli zaman aşımı sürelerine değinecek olursak; arsa veya arazi üzerinde var olan hakkınızda zaman asimi süresi 10 yıldır. Satın alınan binadaki hata için geçerli olan zaman aşımı süresi 5 yıldır. Eğer bu taşınır bir eşya ise zaman aşımı süresi 2 yıldır.
Bir seyahat anlaşması (Reisevertrag) çerçevesinde doğan tazminat ve diğer haklarınız için süre iki yıldır. Kira sözleşmesinden doğan evdeki hasarlar ile ilgili haklar için zaman aşımı süresi altı aydır. Bu ev sahibi ile ilgili haklardandır.
Kiracı içinde geçerli olan süreler 6 aydır. Eğer kiracı eve masraf yapmış ve bunu ev sahibinden talep etmişse kira sözleşmesi bittikten sonra altı ay içinde bu talebini yapmalı.
Zaman asımı bazı sartlarda uzayabilir Gördüğünüz gibi farklı süre ve hesaplamalar mevcut. Zaman aşımı sürelerinin bazı şartlarda uzayabildiğini de ifade edeyim. Örneğin alacağınızla ilişkin karşı tarafla bir pazarlık ya da bir anlaşma denemesi olmuşsa zaman aşımını uzatabilirsiniz.
Siz belirttiğim sürelere dikkat edin ve 'zaman aşımına uğramış' fikrine kapılmadan önce bir avukata danışın.
Herkese güzel ve keyifli günler dilerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN