Selma K. adlı okurum, işvereninin kendisine çıkış verdiğini ve tazminat vermek istemediğini aktarmış.
Bu yazımda, işverenin verdiği iş çıkışından sonraki haklarınız konusunda bilgi aktaracağım. Selma K.'nın sorusu şöyle;
"Bir yıldır bir kuaför dükkanında çalışıyorum.
Toplam üç çalışandık. Patronum geçen hafta çıkış verdi ve bir aylık süre sonunda işi bırakmam gerektiğini belirtti. Bana hiçbir şekilde tazminat vermek istemiyor.
Tazminat hakkım olmadığını söylüyor. Diğer iş arkadaşım benden sonra işe başladı ve bana göre öncelikle ona çıkış vermeliydi.
Çıkış sebebi olarak da cadde üzerinde açılan diğer kuaförü gösterip, 'İşler azaldı' dedi.
Bana bu sebeplerden dolayı çıkış veremeyeceğini düşünüyorum.
Ayrıca tazminat hakkımı almak istiyorum. Bir de çıkış verildiğinde raporluydum ve o durumda çıkış vermezdi.
Haklarımı nasıl alabilirim?" Çıkıs süresi genellikle dört haftadır Selma hanım, yönelttiğiniz soruda iki yanlış bilinen nokta var. Ben sorularınıza genel bilgi vermek istiyorum. Öncelikle çalıştığınız işyerinde toplam 3 kişi olduğunuzu belirttiniz. Eğer başka dükkanları yoksa ve işçi sayısı 10 kişiyi geçmiyorsa ve sözleşmenizde farklı bir anlaşma yoksa kanuni süreler içinde gerekçe vermeden de işveren çıkış verebilir. Ancak çıkış sürelerini doğru hesaplamadıysa çıkış kısmen geçersiz olup, kanuni çıkış süresi dolduktan sonra geçerliliğine erişir.
Aktardığınıza göre de bir aylık çıkış süresi verilmiş. Çıkış süreleri ya ayın ortasına ya da sonuna doğru 4 haftadır. Bu genel olarak böyledir. Sizde istisnai bir durum olup olmadığını irdeletmek için uzmana başvurup durumunuzun değerlendirilmesinde fayda var.
Hastayken de çıkıs verilebilir Ayrıca, 'hastayken çıkış verilmez' yanılgısı hâlâ ortalarda dolaşıyor.
İşveren, işçi hasta ya da raporlu olsa da çıkış verebilir. Bu durum çıkışa engel değildir. Ancak hastalıktan dolayı çıkış verirse geçerliliği irdelenmesi gerekir.
Bu da şirkette 10 kişiden fazla çalışan olduğunda söz konusu olur. Çünkü çıkıştan koruma yasası o zaman devreye girer.
Bir de o şirkette en az 6 ay çalışmış olma şartı aranır.
Ayrıca Almanya'da çıkış kapsamında tazminat hakkı diye bir şey yok. Ancak çıkış geçersiz olduğunda işveren işçiyi çıkarmak istediği için teklif ettiği bir miktar var. Çıkış geçerli ise tazminat hakkı da doğmaz. İş mahkemeleri çıkış çerçevesinde tazminat ödemeyi yargılamaz.
Tazminat, sadece tarafların yapmış olduğu anlaşma çerçevesinde oluşan bir durumdur.
İyi günler dileklerimle..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN