Bu yazımda size uzun süre hastalığı sebebiyle raporlu olduktan sonra işveren tarafından çıkış verilmek istenen okurumun sorusunu yanıtlayacağım.
Soru şöyle: "18 yıldır çalışıyorum ve sağlık sorunlarımdan dolayı son zamanlarda uzun süreli raporlar almak zorunda kaldım.
Ameliyat oldum ve henüz sağlığıma tam olarak kavuşamadım.
42 yaşındayım.
Geçtiğimiz günlerde işveren beni konuşmaya çağırdı ve anlaşmalı çıkış vermek istediğini iletti. Bir miktar tazminat verebileceklerini söyledi. Henüz cevap vermedim. Nelere dikkat etmeliyim?" Öncelikle geçmiş olsun. Sorunuza ancak genel bir cevap verebilirim. Teklifin sizin için ne kadar olumlu olup olmadığını anlamak için şahsi durumunuzu değerlendirip etraflıca konuşmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.
Eğer anlaşmalı çıkış almak istiyorsanız mutlaka çıkış sürelerini (Kündigungsfrist) göz önünde bulundurmalısınız. Siz 18 yıldır çalıştığınız için en az 6 aylık çıkış süresi verilmeli. Eğer bundan feragat ederseniz, İş Ajansı işsizlik paranızı kesebilir ve o dönem geliriniz olmaz. Sözleşmeli bir çıkış yaparsanız (Aufhebungsvertrag) yine çıkış süresinin yanı sıra, muhakkak sağlık sorunlarından dolayı karşılıklı anlaşma olduğunu belirtmeniz gerekir.
Çünkü başka nedenlerden, daha doğrusu geçerliliği olmayan bir nedenden dolayı böyle bir sözleşme yapılması, işsizlik paranızın belirli bir süre kesilmesine neden olabilir.
Durumu önceden İş Ajansı'na danışmanızda fayda var. En önemlisi, sizin için ne kadar tazminat alacağınızdır. Bütün bu adım ve incelemeler için avukat veya uzmana danışmanız faydalı olur. Kötü niyetli işverenler işçilerine çıkış belgelerini imzalatıp, çıkış sürelerine de uymayıp insanları mağdur ediyor. Böyle durumda işsizlik parası bir süre kesiliyor (Sperre) ve sigortalar da ödenmiyor. Eğer böyle bir esnada hasta olursanız, hastalıkta oluşan masrafları da kendiniz ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Sakın acele imzalar atmayın. Yaşınız çok yüksek olmadığından ve uzun süredir aynı yerde çalıştığınızdan dolayı iyi tazminat pazarlığı yapabilirsiniz.
Herkes güzel bir hafta dilerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN