Bugün sizlerle Alman Hukuku'na göre mal paylaşımı ile alakalı merak edilen bir soruyu ve cevabını paylaşmak istiyorum. Okurum Emine K. evlilik öncesi edinilen malların paylaşımıyla alakalı bir soru yöneltmiş.
Sorusu şöyle; "Ben ve eşim iki aydan beri ayrıyız ve artık boşanmaya karar verdik. Fakat aramızda mal paylaşımı ile alakalı birtakım sorunlarımız var.
Nafaka konusunda anlaşma sağladık, ama gayrimenkuller ile alakalı sıkıntılar yaşıyorum.
Eşim biz evlenmeden önce iki daire almıştı.
Nikahlandığımız tarihte bir tanesi tamamen borçsuzdu, diğerinin biraz borcu vardı.
Evliliğimiz döneminde bunun da borcunu ödedi ve şu an çok az bir borcu kaldı, neredeyse bitmek üzere. Ben evlilikte hiç çalışmadım. Tamamen eşim kendi maaşından her şeyi sağladı. Zaten geliri de epey yüksek.
Kendisi benim bu evlerde hiçbir hakkımın olmadığını söylüyor.
Evlilik öncesi alınmış olduğu gerekçesiyle hiçbir şekilde pay vermek istemiyor. İkimiz de evlenmeden önce Alman vatandaşı olduk. Bir de ortak evimiz var. O konuda anlaştık. Evi satıp borçlar ödendikten sonra kalan miktarı paylaşacağız. Benim bilmek istediğim, evlilik öncesi evlerde hakkım var mı yok mu? İkisi de zaten eşimin üstüne.
Şimdiden teşekkür ederim." Varlık artısı paylasılır Sayın Emine Hanım, sıkça merak edilen ve kafaları karıştıran bir konuya değindiniz. Evlilik öncesi mal denildiği zaman ve bir kişinin üstünde olduğu zaman tabii kafalar karışabiliyor.
Ama şöyle anlatabilirim: Sizin hakkınız belki doğrudan bu dairelerin üzerinde değildir. Fakat evlilik sonrası değer artışından dolayı oluşan varlık artışının yarısında hakkınız vardır.
Bu dairelerin borçlu olup olmaması veya evlilikte ödenmiş olup olmaması fazla bir şey değiştirmez. Ancak hesaplamalarda göz önünde bulundurulur.
Bir somut örnek ile anlatmak gerekirse şöyle diyebiliriz: Eğer evlenirken 100 bin euro değerinde bir eviniz varsa, bu evin değeri boşanacağınız zaman 150 bin euroya yükseldiyse, evlendikten sonra mal varlığı 50 bin euro artmış demektir ve bu artış evlilik döneminde olduğu için diğer eşin bu varlık artış miktarı olan 50 bin euronun yarısında hakkı vardır. Yani 25 bin euro onundur.
Emlak borçlu ise elbette önce borç miktarı düşülür, sonra evliliğin başında konutun değeri düşülür ve geriye kalan para paylaşılır. Yani kısacası, evlilik öncesi mallardaki diğer eşin hakkı, değer artışından ve bunun bağlamındaki varlık artışından oluşur ve hesaplanır.
Elbette borç var ise, bu da göz önünde bulundurulur. Tabii ki bu yukarıda yazdıklarım ancak evlilik sözleşmesi ve başka bir anlaşma yok ise geçerlidir.
Herkese iyi hafta sonları diliyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN