Dün sabah yazımı okuyan bir arkadaşım sıcağı sıcağına arayıp sordu: "Ne yani? Yetişkinlik çok mu güzel bir şey de ondan kaçmayalım? Biraz çocuksuluğun ne zararı var?"
Yok, dedim. Biraz çocuksuluğun ne zararı olsun!
Ama çocuksulaştığın her seferde kendini gerçekten çocuk sanmamak şartıyla!
Çocuksulaşıp şımardığın her seferinde çevrendekilerin özgürlüklerinden çalıp onlara kendi sorumluluklarını yüklediğini bilmek şartıyla!
Çünkü yetişkin yaştaki insanların çocuksu hal ve tavırlarına yakından bakınca göreceksiniz! O sevimli yüzün hemen altında koyu bir bencillik veya mızmız bir benmerkezcilik vardır.

***
Yetişkinlik güzel mi? Çekici mi?
Çocuksan, evet!
Çocuk büyük olmak ister. Yetişkinler tarafından ezilme, küçümsenme ve yönetilme döneminin bitmesini ister. Yani her çocuk bir an önce yetişkin olmak ister.
Ama bu soruyu yetişkin birisine sorarsanız, o da size "keşke çocuk olsaydım" der.
Çünkü Fransız romancı ve düşünür Pascal Bruckner'in tanımladığı haliyle yetişkin olmak biraz da "dünyayı yenmeyi arzulayıp durmak yerine arzularını yenmeyi öğrenmektir."
Gerçek yetişkinlik özgürlüğün sınırları inkâr ederek değil, bilerek geleceğini kavramaktır.
Yani zordur, çok zordur!
Fakat yok işte! Hayatla hesaplaşarak olgunlaşmanın, bilgiyle zenginleşerek gelişmenin ve kendini fark edip keşfederek bilgeliğe yol almanın da başka yolu yok!

***
Doğan Cüceloğlu "İçimizdeki Çocuk" lafıyla kanımıza girdiğinde 90'ların başlarındaydık..
Başlangıçta iyiydi, hoştu.
Ama sonra...
"Aman içimizdeki çocuğa iyi bakalım, besleyelim, öldürmeyelim!" diye diye... "İçimizdeki yetişkin" serpilip büyüyemeden öldü gitti galiba.
Bakıyorum da...
Ortalık çocuksu bireyler ve sosyopatlarla kaynıyor.
Temelde çok kırılgan ama görünürde şımarık çocuksular bir yanda...
Berbat biçimde yalancı ve sorumsuz sosyopatlar bir yanda...
Peki yetişkinler nerede bu toplumda?
Bu masalların, bu şımarık oyunculukların, bu her daim kendisine "el bebek gül bebek" muamelesi bekleyen eşek kadar adamların, kadınların yükünü kim çekiyor?
Vallahi yetişkinlik güzel değil!
Çünkü bu yükü çekmek hiç kolay değil!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN