"Şunu da söyleyeyim de içimde kalmasın!" diyor coşkuyla.
Birazdan yersiz sözler edecek ve bunu samimiyetine bağlayacak. "Kalsın" diyorum, "içinde bir şeyler kalsın!"
Şaşırıyor. "Merak etmiyor musun?" diye soruyor.
Susuyorum.
Samimiyet sandığının boş boğazlıkla küstahlık arası bir şey olduğunu söylesem, ona benzeyeceğim. Hem farkında değil, içi bu yüzden hep bomboş!

***
Nefret ettiklerini bir çırpıda sayarken sevdiklerini saymaya kalktığında sık sık duraksayan insanlar...
Çoğunluk yani!
***

İnanıp teslim olmadan ahlaklı olunmaz. Hiçbir şeye inanmasanız, ahlaka inanmanız gerekir!
***

Tercihini yap: Eğlence uyuşturur; neşe uyarır!
***

Acı çekmekten öyle korkuyor ki, herkesle iyi geçiniyor ama kimseyi sevmiyor.
***

Hızla gitti aşkın üzerine! Son sürat! Duramadı. Çarpışma sert oldu. Yere serildi ve bir daha kalkamadı!
***

Kadınlar hiç unutmaz ama çok affederler. Erkeklerse affetmekte zorlanırlar; onlara yakışanın bir yolunu bulup unutmak olduğuna inanırlar.
***

Canının yanmasından en çok korkan kimse, ilk unutan da o olur.
***

Tv kanallarındaki "eşler yarışıyor" programlarına bakıyorum da, başka yarışma programlarına katılan yarışmacılar hiç bu kadar antrenmanlı olmuyor!
***

83 yaşındaki feminist düşünür Luce Irigaray son dönem metinlerinde (1990'ların başında onun "Speculum of The Other Woman kitabı üzerine ne kafa yormuştuk!) yaş almakla manevi gelişme arasındaki bağın modern çağda tümüyle kopmuş olmasından yakınıyor. "Geriye sadece yaşlanmak kaldı" diyor; "kimse gelişmiyor, kimse yaşla birlikte hayatı daha derinden kavramıyor." Haksız mı? Bu yüzden yaşlılar hep sinirli, hep endişeli! Gençler ise hem arsız, hem de tabansız!
***

Bilincin bedenden önce ölmesi ne korkunçtur! Kim olduğunu ve ne yaptığını bilemeyen bir ihtiyar olmamak için dua etmeliyiz. Stravinski ölümüne doğru tek başına yattığı odadan karısına seslenirmiş: "Kendimden emin olmaya ihtiyacım var!" O zaman pikaba bir plak koyar, kendi yapıtlarından birini çalarlarmış.
***

Alışkanlık... Ah, coşkunun o müşfik katili!
***

Jules Renard haklıymış: "Anlamla en dolu, en kesin sözcük, 'hiçbir şey'dir."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN