Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şu sosyal medya denen şeyin ortaya çıkması iyi oldu.
Facebook'a, twitter'a bakınca şıp diye anlıyorsun ki, bizim "eğitim şart" takımının aldığı eğitim-öğretim zihinlerini açmamış, tersine kapatmış!
Eskiden anlamazdan geliyorlar, diye düşünürdüm. Bir tür politik tepki sanırdım.
Meğer gerçekten kafaları almıyormuş! Resmi ideoloji tarafından sadece itiraza ayarlı birer robota dönüştürülmüşler.
Onca parlak diploma, hayatlarını kazanmalarına ve ortalıkta hava atmalarına yetiyor fakat mesela benim gibi "beyaz Türkler"den şikâyet edenlere "ne var bunda, sen de beyazsın, ne yanlışımız var?" diye cevap verecek kadar durgunlaşmalarını önleyemiyor.
Eh, düşünsenize...
Geçmişinde sömürgeleştirilmiş ülkelerin insanları bile Batı'ya gidince "Beni İtalyan sandılar, bana Amerikalı muamelesi yaptılar" diye sevinmez.
Bir bize özgüdür bu! Milliyetçilik konusunda mangalda kül bırakmayıp yurtdışında İtalyan havası atan ve Arap sanılırsa da karalar bağlayan bir biz varız.
İnsan bir parça olsun durup "ne yapıyorum ben yahu!" demez mi? Bu kolektif bilincin altında nasıl kahredici gerçekler yattığını sorgulamaz mı?

***

Dönelim tekrar şu "beyaz Türkler" meselesine...
Bu tanımı rahmetli Ufuk Güldemir dolaşıma sokmuştu.
Başlangıçta doğrudan eleştirel bir yaklaşım içermiyordu. Daha çok ironikti ve iki farklı Türkiye'nin varlığı konusunu aktarabilmek için kullanılıyordu. Çünkü bir de medyada pek konu edilmeyen "Öteki Türkiye" vardı!
Gün geldi, kader ironik bir tabloyla sanki bize daha derin bir şey de anlatmaya çalıştı: Ufuk Güldemir son yolculuğuna Teşvikiye Camisi'nden Frank Sinatra'nın My Way şarkısıyla uğurlandı!
Bugün vurgulanması gereken şey şu: "Beyaz Türkler" ifadesinin heybesinde artık daha sert ve ağır bir yük var.
Sürekli itiraz eden ve beyazlıklarında boncuk bulan birtakım twitter gençlerine şimdi nasıl anlatsam, bilmiyorum...
Bu nihayetinde bir mecazdır, yoksa kaşınızı, saçınızı, hatta sınıfınızı bile tarif etmez.
Beyazlığınız kendiliğinden değildir, sürekli zenciler yarattığınız için beyazsınız!
Bu hal kötüdür, örtülü zorbalıktır ve aslında acıklıdır!
Nasılsa, anlamayacaklar!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN