HAŞMET BABAOĞLU
HAŞMET BABAOĞLU

Dünya çok acayip bir yer!

Ne demiştik?
Merkezi Batı, hele hele ABD olan inanç cemaatlerine mesafeli yaklaşmakta yarar var. (Bkz. 30 Aralık 2013 tarihli "Moon tarikatı ve diğerleri, CIA, yalanlar ve gerçekler" başlıklı yazım.)
Neden?
Çünkü nasıl oluyorsa, oluyor; en halis gayelerle yola çıkan gruplar bile, bir bakıyorsunuz ki, uluslararası bir "operasyon örgütü" haline getirilmişler.
Burada en vahim nokta şu...
Temiz bir kalple cemaate bağlananlar cemaatin ekonomik ilişkilerinin boyutlarını tam kavrayamıyor; bu hipnozdan ayılıp da sesini yükseltenler ise şiddetli izolasyonla korkutuluyor.

***

Düşünün...
Diyelim ki, Moon (Unification Church) cemaatindensiniz, varlığınızı "dünya barışı" hedefine adamışsınız...
Yıllardır Uluslararası Barış Federasyonu (IIWFP), Dünya Barışı için Kadınlar Federasyonu (WFWP) veya Ortadoğu Barış İnisiyatifi (MEPI) kuruluşlarında çalışıyorsunuz (Bu STK'ların hepsi Moon cemaati tarafından fonlanıyor) ve bir gün öğreniyorsunuz ki...
Cemaatinizin devasa bir silah fabrikası ve iyi çalışan bir silah ticareti ağı var.
Başında da liderin oğlu bulunuyor.
Ne yaparsınız?
Bu olay 2000'lerin başında sahiden yaşandı.
Sesini çıkartan cemaat üyeleri hızla dışlandı; konuşmakta ısrar edenler "sersemler" olarak yaftalandı ve cemaat medyası tarafından olayın üstü örtüldü.
Taban dünya barışına, tavan da dünya siyasetini parmağında oynatma hedefine odaklanmaya devam etti.
***

Bu türden cemaatlerin global ekonomik yatırımlara verdikleri önem üzerinde ayrıca durmak gerek.
En sağlam iktidar ağı ulus devletlerin kontrolünden "kaçabilen" ekonomik ilişkilerle kuruluyor. Bu yapının toplum içine nüfuz etmesinde ise popüler kültür ve öğretim kurumları büyük rol oynuyor.
Biliyor musunuz...
Balık endüstrisinin en büyük şirketlerinden biri Moon cemaatinin. Şirket 6 bin suşi restoranına balık eti sağlıyor.
Bugün bazı iletişim uzmanları "Acaba dünyayı etkisi altına alan suşi modasında Moon destekli medyanın hiç mi rolü yok?" diye soruyorlar.
Eh, doğrusu insan kuşkulanmıyor değil!
Yeni öğrendiğim bir şeyi de ekleyeyim; Moon şirketleri yasa dışı yolla balina avlayıp etlerini suşicilere aktarırlarken, bir yandan da cemaat "Okyanusları koruyalım" kampanyaları düzenliyorlarmış.
Tabii Moon cemaatinin okullarındaki çocuklara "iffet, dürüstlük ve cennete hazırlık" eğitimi verilmeye devam ediliyor.
Uzun lafın kısası...
Global kapitalizm kuruldu, modern inanç gruplarının mertliği de bozuldu.
Kabul edelim..
Dünya epeydir çok acayip bir yer!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN