National Geographic dergisi büyük bir uluslararası markadır.
Batı'nın "ana akım" eğilimlerine ve klişelerine bağlıdır. Bütün dünyayı ve özellikle de kıyıda köşede kalmış toplumları mercek altına alır ama istisnalar hariç oryantalist bakıştan vazgeçmez.
Fakat geçen akşam dergi instagramdaki resmi hesabına bir fotoğraf koydu, iş değişti.
Fotoğraf ABD'de, Seattle kentindeki Gazze yanlısı gösteride çekilmişti. Filistin bayrakları ve temsili çocuk cenazeleri görünüyordu.
Bu kadarı bile kıyamet kopmasına yetti.
Yorumlar yağmaya başladı.
Yorumlarda iki nokta belirgindi.
Birincisi, özellikle ABD ve İsrail'den gelen hemen hemen bütün yorumlar "Müslümanlar ya teröristtir ya da Suudiler gibi yaşayan insanlardır" tezini işliyordu.
İkincisi... Yahudi yorumcular dergi aboneliklerini derhal iptal ettiklerini söylüyordu. Üslupları sert, sözleri hakaret doluydu.
Sonuç şu: National Geographic gibi bir dergi bu çıkışı yaptıysa, İsrail uluslararası kamuoyunda gerçekten kaybetti demektir.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN