Norveç'e komşu falan olaydık...
Ortadoğu bize coğrafi bakımdan uzak, kültürel bakımdan yakın, psikolojik bakımdan egzotik bir bölge olsaydı hani...
Rusya'yla bütün derdimiz, "yahu Kuzey kutbuna füze yerleştirmeye kalkışmak neyin nesi?" türünden sorular çerçevesinde kalsaydı...
İran geçmişte şairlerini, yakın zamanda sinemacılarını sevdiğimiz epey uzak bir ülke olsaydı...
Suriye yanı başımızda değil de, tv ekranlarında izlenen bir felaketin adı olsaydı sadece...

***

Ve öylesine serin bir coğrafyanın sakin siyasi ortamında Kılıçdaroğlu yine ana muhalefet liderliği yapsaydı...
Mesela "diktatör bozuntusu" dediği Cumhurbaşkanı hakkında "Tutturmuş illa başkanlık! Olamayacaksın kardeşim, bir kere bunu bil!" açıklamasını yaptıktan bir gün sonra tv'de herkesin gözünün içine bakarak "bizim meselemiz şahısla ilgili değil, başkanlık sistemine karşıyız" deseydi yine...
Mesela büyük kentlerde bir terör saldırısı önlenince (geçenlerde TBMM grup toplantısında yaptığı gibi) "O insanlar hangi atmosferde buraya geldi? Bu atmosferi onlara kim sağladı? Nasıl oluyor da Ortadoğu geleneğinde olan bir olay 21. yüzyılın Türkiye'sinde yeşermeye başlıyor? Karamsarlığı yok etmek istiyorsak soru soracağız" falan diye konuşsaydı...
Soğuk siyasi atmosfere renk gelir; ortam azıcık ısınırdı.
Tutarsızlıklarını, tuhaf mantık silsilesini ve liderliğinin başından beri sarf ettiği demode fikirlerini mizah malzemesi yapar azıcık eğlenirdik.
Hatta ona partide liderlik yolunu açan kaset olayında bit yeniği aramaz, partisi için bir talihsizlik sayar, geçer giderdik.
Yalan mı?
***

Fakat dünya coğrafyasının öyle "yan gel, keyfine bak" bölgelerinden birinde değiliz!
Ortadoğu'dayız, yeniden harlanmaya başlayan muazzam bir yangının kıyısında, teyakkuzdayız.
Biliyorum, 90 yıldır bu gerçek ne zaman kendisine hatırlatılsa, çıldıracak gibi olan koca bir sosyal kesim var ama onlara uyup uykuya yatacak halimiz yok.
Üstüne üstlük, şu sıralarda her yandan kuşatma altındayız.
Biz, "bizi kendimiz yönetiriz"de ısrarlıyız. Küresel güçler ve bölgedeki maşaları ise "sizi biz yönetiriz"de ısrarlılar.
İşte böyle bir ortamda yeni bir anayasaya; yeni bir sisteme ihtiyacımız var.
Ne talihsizlik ki, bunu Kılıçdaroğlu'yla yapmaya çalışıyoruz.
Ağla Türkiye, ağla!

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN