Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HAŞMET BABAOĞLU

Rusya elini yükseltiyor! Hazır mıyız?

Bu yazıyı bir iki ay sonra güncelleyip tekrar buraya koyacağıma eminim.
Neden?
Çünkü konu kritik!
Çünkü konu önümüzdeki ayların gündemi!
Biz bir yandan referanduma, diğer yandan AB içinde yükselen Türkiye düşmanlığına odaklanmışken bölgemizde ilginç işler oluyor.
Putin sessiz ve derinden giderek sürekli elini yükseltiyor.
Küreselciler Rusya'yı köşeye sıkıştırdıklarını sanıyorlar ama kuzey komşumuz neredeyse her gün yeni bir hamle yapıyor.

***
Düşünebiliyor musunuz?
Adamlar Mısır'da şapkadan askeri üs, hatta bir tür müdahale çıkarttılar!
Dünya durumu daha üç gün önce fark etti. Libya sınırına 95 km yakınındaki Sovyetler zamanından kalma bu üsse Ruslar sürekli asker taşıyor.
Üstelik başka bir gelişme ister istemez bizi de Rusya'nın hamlelerinin içine katıyor.
Dün NATO savunma sistemlerine entegre edilmeyeceği resmen açıklanan S-400 füzesi alma kararımız sadece bize dair bir güvenlik hamlesi değil elbette. Rusya da bu yolla NATO içinde ciddi bir askeri konsept ve teknoloji gediği açmış olacak.
O halde Rusya'yı daha ciddi konuşmaya, anlamaya mecburuz.
İşin kötüsü...
TV'lerdeki tartışmalara bakıyorum da, hiç hazırlanmamışız.
Ne akademimiz ne de medyamız hazır.
Belli ki, liberallerimiz, solcularımız falan Putin'i pek umursamamışlar, muhafazakârlar ise "klişelerle idare ederiz, nasıl olsa Rusya'nın aktörleşme süreci fazla ilerlemez" diye düşünmüşler.
***
2002'de ne diyordu Putin?
"Rusya'nın kültürü onu Avrupa uygarlığına bağlıyor."
Doğru muydu?
Hayır!
Çünkü bizim entelektüel muhitte pek bilinmez ama Rus kültürü ve düşüncesi Avrupa'yla kavga hamuruyla yoğrulmuştur.
Bana kalırsa, Putin'in ilk dönemi bir "yatıştırma" stratejisiydi. Batı "uyandığı"nda 2010'lara gelinmişti. Malum, bu kez ambargoyla, tehditle, şantajla Rusya'nın üzerine yürümeye başladılar.
Neden?
Onun anahtarı da sanırım Putin'in 7 Mayıs 2012'deki başkanlık konuşmasında yatıyor ki, önümüzdeki günler, aylar, yıllar boyu hep akılda tutulması gereken cümleler içeriyor: "Birlikte uzun ve zahmetli bir yol yürüdük. Şimdi kendimize ve gücümüze inanmaya başladık. Büyük bir millet olma onurunu yeniden kazandık. Dünya, şimdi yeniden Rusya'ya şahitlik ediyor(...) Önümüzdeki yıllar Rusya'nın kaderi için belirleyici olacaktır. 21. yüzyılda ulusal önceliğimiz her şeyin üstündedir."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA