Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalefeti ve her şeye muhalif olmayı marifet sanan nevrotikleri bir kenara bırakalım...
Doğrudan destekçilerine...
Partinin iktidar olduğu 2002 Kasım'ından bu yana sürekli artan seçmen kitlesine soralım.
Basit bir soru...
Partinin hangi alandaki politikası başından bu yana sizi tatmin etmedi? İktidar neyi bir türlü hale yola koyamıyor?
Cevap nasıl gelecek, biliyoruz.
Eğitim.
Dört yılda altı bakan eskiten ve sayısız sistem değişikliğine gidilmesine rağmen ne halkı ne de bizzat iktidarı tatmin edebilen bir süreç.
Öyle bir düğüm atılmış ki zamanında, on dört yıldır bir türlü çözülemiyor.

***

Dün Bakan İsmet Yılmaz yerine gelecek yeni sistemi açıklarken içimden "kaçıncı deneme bu, sayısını unuttum" diye geçirdim.
İlk izlenimim olumlu. Fakat ahbaplardan yine şikâyet mesajları geldi: "Yoksul fakat zeki ve çalışkan çocuklar artık zengin muhitlerini rahatsız edemeyecek demek bu!"
Anladığım şu ki, insanlar artık eğitimde sistem değişikliklerine ilişkin umut beslemek veya tatmin olmak noktasında ciddi biçimde zorlanıyorlar.
Sonuç olarak...
Eski Milli Savunma Bakanı ve hukukçu 'ın önünde çok zorlu bir yol var.

***

Ama bir dakika!
Her lafında AK Parti iktidarını ve Erdoğan'ı totaliter olmakla suçlayanlar var ya, onlar bu konuda hiç ağızlarını açmasınlar, hiç!
Çünkü liberalinin, Marksistinin, şucusu bucusunun el üstünde tuttuğu sosyal bilimciler de açık olarak ifade etmişlerdir ki, totaliter rejimler en hızlı biçimde eğitimi değiştirir ve bütünleştirirler. Bu konuda hata kabul etmez, vakit kaybetmeye tahammül edemezler.
"Totaliter liderlik her şeyden önce pedagogdur" ve yurttaşlarına bir çocuk gibi en baştan öğrenmeyi, düşünmeyi, konuşmayı öğretmek ister.
Şimdi söyleyin bana...
Daha iyi ve daha demokratik bir eğitim sistemi bulmak için kendini perişan edip sürekli hayal kırıklığı yaşayan AK Parti iktidarı mı totaliter?
Oysa Cumhuriyet tarihimize bakılsa, orada totalitarizm ve eğitim ilişkisine dair çok sağlam örnekler görülecektir.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN