Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutsal Ramazan ayının yaklaşması, belki siyasi gerginlikleri ve karşılıklı seslendirilen nefret söylemlerini, bir süre için devre dışı bırakır CHP bile toplumsal uzlaşmayı İslam Teşkilatı'ndan bir ismi cumhurbaşkanı adayı olarak seçerek aradığına göre, Ramazan ayından beklenen huzur tüm siyasi yelpazeyi kapsar diye ümit ediyorum.
Aslında derin toplumda bu uzlaşma her mevsimde var. Dini inançların ve ibadetin insanların çaresizliklerine ve ümitsizliklerine çözüm getirdiğini düşünenlerin, ille de başlarının örtülü olması gerekmiyor...
Yıllar önce yaz tatilinde Bodrum'da tanık olduğum bir olayı hatırladım... Benim gibi tatili geçirmek üzere Bodrum'a gelmiş bir grup hanım sürekli İstanbul'da bulunan ve amansız hastalığa tutulmuş arkadaşları hakkında konuşuyorlardı. Onlar denize girer ve eğlenirlerken, bu çok sevdikleri arkadaşlarının ecelle boğuşması hepsinin moralini bozmuştu.

Kevser Suresi

Bu kadınlar grubu deniz üzerindeki iskelede her gün bir araya geliyorlar ve "Kevser Suresi"ini okumaya başlıyorlardı... -
İnnâa e'taynâakel kevser - Fesalli li rabbike ven har - İnne şâanieke hüvel ebter...
İşin en ilgi çekici yanı da, surenin bitiminde bunların ellerindeki elektronik sayaçların düğmesine basarak, sureyi kaç kez okuduklarını kaydetmeleriydi. Neden böyle yaptıklarını sorduğumda anladım ki bu grup Kevser Suresi'ni 4444 defa okuyup hasta arkadaşlarına göndermeyi amaçlamışlardı. İnanç sahibi bir kişi hasta arkadaşlarına 4444 tane Kevser Suresi gönderildiği takdirde onun iyileşebileceğini söylemişti...
Aralarında iş bölümü yaparak bu sayıyı paylaşmışlardı. Okudukları surelerin sayısını tam olarak bilmek için de, elektronik sayaçları kullanmaktaydılar.

Hınç beslemek sorunsalı

Onlar için önemli olan surenin anlamını bilmek değil, 4444 sayısına ulaştıklarını bilmekti...
- Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik -Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes- Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir...
Kısa sürede amaçlanan sayıya ulaştılar ve rahatladılar. Hasta arkadaşlarına yapabileceklerini yapmışlardı. Bodrum'da deniz üstünde Kevser Suresi'ni 4444 defa okuyup İstanbul'daki arkadaşlarına göndermeye çalışan hanımlar topluluğu içinde Müslüman olmayanlar da vardı. Bu hanımlardan bazıları AK Parti iktidarının laiklik için bir tehdit olduğunu da düşünüyorlardı.
Ama onlar, yaptıklarının arkadaşlarının sağlığına kavuşması için gerekli olduğuna inanıyorlardı. İnancın hizmetine teknolojinin girmesi de, bu hanımların ellerindeki elektronik sayaçlardan görülebiliyordu.

Ramazan bir fırsattır

Birkaç gün sonra İstanbul'dan kötü haber gelmişti. Hasta arkadaşları vefat etmişti... Ama onlar da yapmaları gerekeni yaptıkları için bu kötü haberi gözyaşları ile ama huzur içinde karşıladılar.
Yazının başına dönersek... Ramazan huzura kavuşmak ve kavgaları, nefretleri bir süreliğine de olsa rafa kaldırmak için bir fırsattır... O hanımlar elektronik sayaçlarını bu huzura ulaşmanın aracı olarak kullanıyorlardı.Bakarsınız cep telefonlarını sosyal medyaya nefret mesajları göndermek için kullananlar, bu Ramazan'da bunun yerine Google'dan sevgi şiirleri bulurlar ve bunları tweetlerler...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN