Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatikan paraya sıkışmış... Başta Papa olmak üzere tüm Vatikan yetkilileri bu soruna çözüm ararlarken ABD'de görevli bir kardinal, beraberinde ABD'li işadamları ile Vatikan'a gelmiş... Papa'ya "Kilisemizin parasal sorunlarını bu Amerikalı işadamları çözmeye hazır... Onlarla görüşmelisiniz" demiş. Papa da o işadamlarını odasına almış. Herkesi odadan çıkartmış... Ama meraklı kardinaller kulaklarını kapıya dayamışlar ve ne konuşulduğunu öğrenmeye çalışıyorlarmış.
İçeriden ABD'li işadamlarının Papa'ya önce 1 milyar dolar vermeyi teklif ettiklerini, Papa'nın buna "Hayır, olmaz" demesi üzerine teklif edilen rakamın 10 milyar dolara kadar çıktığını duymuşlar. Papa teklif edilen bu rakama da "Hayır" deyince işadamları öfke içinde terk etmişler odayı.

Ne istiyorlarmış?

Kardinaller odaya doluşmuşlar. İşadamlarını ABD'den Vatikan'a getiren kardinal "Papa hazretleri, teklif edilen 10 milyar doları neden reddettiniz" diye sormuş. Papa acı acı gülümsemiş ve cevap vermiş:
- Evladım bunlar dünyadaki bütün kiliselerimizde duadan sonra "Amin" yerine "Coca-Cola" denilmesi için bu parayı teklif ediyorlardı. Sen olsan kabul eder miydin?

Acaba şimdiki Papa Francis, Amerikan kumar mafyasının "Vatikan Bankası"na milyarlarca dolar yatırması karşılığında mı geçen pazar ayininde "Ermeni Soykırımı" kavramını kullandı? "Olur mu böyle şey" demeyin... Çünkü Vatikan'da olmaz olmaz...

Allah'ın bankerleri

"Vatikan Bankası" diye bilinen bu şirketi, 2'nci Dünya Savaşı'nda Vatikan'ı Hitler'e yakınlaştıran Papa 2'nci Pius "Dini Çalışmalar Enstitüsü" adıyla kurdu. Bu banka kurulduğu günden itibaren de karanlık ilişkilerin merkezi oldu. Araştırmacı yazar Gerald Poster'in bu yılın başında yayınlanan "Allah'ın Bankerleri: Vatikan'ın Gizli Yüzü" kitabında Banka'nın ne tür işlere bulaştığı çok açık anlatılır. (God's Bankers: A History of Money and Power at the Vatican chronicles the secret side of the Vatican Bank/ Simon And Schuster/ Canada)

Kirli hesaplar

Bu kitapta da anlatıldığına göre Vatikan Bankası Nazi paralarından başlayarak, mafyanın ve kirli para sahiplerinin sığınağı olmuştur. Geçen yıl bu bankanın yönetimine atanan Fransız Jean-Baptiste de Franssu'nun ana uğraşının, Banka'nın adının karıştığı skandalları temizlemek olduğu biliniyor. Örneğin geçen aylarda, aralarında eski Başbakan Andreotti'ye de ait olan 200 kirli hesap kapatıldı. Bir kardinalin de imzasını taşıyan Andreotti'nin hesabındaki 60 milyon doların oluşma ve harcanma biçimi, çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı.

Olmaz olmaz

Acaba Papa Francis'in "Ermeni Soykırımı" demesi karşılığında ABD'deki Ermeni diasporası Vatikan Bankası'na 5 yıl vadeli 25 milyar dolar yatırdı mı? Acaba gerçekten bu işin arkasında Las Vegas patronu Kirk Kirkoryan var mı?
Yoksul Hz. İsa sonsuzluktan Vatikan Bankası'nda olup bitenleri izliyorsa "Benim adımı kullanarak yapılanları kabul edemem. Olmaz böyle şey" diyordur. Ama biz yaşayanlar Vatikan'da her şeyin mümkün olabileceği ihtimalini doğal karşılıyoruz. Bakarsınız Papa bir başka pazar ayininde İstanbul'un Katolik Haçlılar tarafından 1204'te yağmalanmasını kınar ve Venedik'teki "Bizans Atları"nın İstanbul'a iadesini ister... Yeter ki Vatikan Bankası'na gerekli yatırım yapılabilsin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA