Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatırlıyor musunuz? Tayyip Erdoğan'ın İran'a uygulanan ambargonun kaldırılması ve İran'ın nükleer alandaki çalışmalarının uluslararası bir uzlaşma ile kriz konusu olmaktan çıkartılması için harcadığı çabaları... Başbakan Erdoğan ve Brezilya Cumhurbaşkanı Lula'nın Birleşmiş Milletler'de İran'ın izole edilmemesi için neler yaptıklarını hatırlamıyor musunuz?
O dönemde başta "Pensilvanya Örgütü"nün medya imamları olmak üzere Erdoğan takıntılılar, AK Parti'yi ve hatta MİT'in yöneticilerini bile "İrancı" olmakla suçlamazlar mıydı?
Peki şimdi ne yapacaklar bunlar?

Gecikmeli olsa da

Baksanıza... ABD Başkanı Obama sonunda gecikmeli olsa da Erdoğanlaştı... Hem İran'la anlaşmaya varıldı, hem de İran'a uygulanan ambargo kalkıyor.
"Obama'nın Erdoğanlaşması" sürecinin tek yansıması İran'a ilişkin Amerikan politikalarındaki radikal değişim değil ki?
İsrail'in Filistin'e ve özellikle Gazze'ye uyguladığı çözümsüzlüğe ve baskıya dayalı tutum yüzünden, Obama'nın Netanyahu'yu karşısına almasını ve sonunda Vatikan'ın bile Filistin'i tanımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğruya doğru

Bütün bu gelişmelerin Ortadoğu'daki dengeleri nasıl etkileyeceğini zamanla göreceğiz... Obama Amerika'sının özelliği geçmiş hatalardan ders alınabilmesi ve mesela Küba ile diplomatik ilişkilerin başlatılmasında olduğu gibi, kemikleşmiş politikaların değiştirilebilmesidir. Irak'ta Maliki'nin terk edilmesi de buna bir örnek değil midir?
Sanırım Mısır'da Sisi darbesine verilen Amerikan desteği de, bu ülkenin giderek terörizm rüzgarına sahne olması ile yeniden gözden geçirilecektir... Meşru siyasetin bir ö��esi olarak halkın oylarına dayanan bir oluşumun yer altına itilmesinin sonuçlarını, herhalde Washington da görecektir.

Yanlış tutumlar

Sözünü ettiğimiz tüm bu gelişmelerde Tayyip Erdoğan büyük doğruları önceden söylediği için birileri tarafından Türkiye'yi diplomatik yalnızlığa sürüklemekle suçlanmadı mı? Ona muhalefet etmek için bazılarının Beşar Esad'ı, bazılarının da Sisi'yi ziyaret ettiklerini görmedik mi?
İç siyasetteki yetersizliklerini dış politikaya yanlış yaklaşımlarla aktaranlara en iyi uyarı "Obama'nın Erdoğanlaşması" olamaz mı?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN