Hindistan dahil çeşitli ülkelerde görev yapıp, evlenenler ve boşanmaya çalışanlarla konuşarak edindiği bilgileri, 40 yıldır konferanslarda topluma sunan 80'li yaşlardaki Katolik rahip Pat Connor'un "İdeal koca nasıl seçilmeli" içerikli öğütlerini, 1 Kasım'da "İdeal bir iktidar" seçmek durumundaki biz seçmenlerin hatırlamamız yararlı olabilir.
Pat Connor'un öğütlerinden bazıları özetle şöyle:
- Âşık olmadan önce kime âşık olduğunuzu bilin. Aşk, başarısız evliliği kurtarmaz.

Arkadaşsızlardan sakının

- Dostu, arkadaşı olmayan bir adamla sakın evlenmeyin. Demir demire, arkadaş arkadaşa şekil verir. Arkadaşı olmayan insanlar, evliliğin gerektirdiği yakın birlikteliği de taşıyamazlar.
- Ana kuzularından sakının. Örneğin balayında nereye gideceğinizi size değil annelerine soranlarla sakın evlenmeyin.
- Hayatını sizin yönlendirmenizi bekleyen ama sizin hayatınıza yön vermeyi hiç düşünmeyen erkekler iyi koca olamaz.
- Olaylara gülerek bakmayı bilen, mizah duygusu olan erkeklerle evlenin.

Sessizlik kötüdür

- Çoğu evliliği şiddet değil sessizlik bitirir. Güçlü, sessiz erkek caziptir ama yıkıcıdır da.
- Kötü alışkanlıkları olan erkekleri evliliğin değiştireceğini sakın beklemeyin. İnsanlar bekârken neyseler, evlendikleri zaman da aynıdırlar.
- Evlenmeyi düşündüğünüz erkeğin ailesinin yapısını, geleneklerini, inançlarını, önyargılarını duygularınızdan arınıp inceleyin. Ailenin geçmişinde boşanmaların olup olmadığını öğrenin. Müstakbel kocanızın derin inançları ve amaçları sizinkilerle uyumlu mu, sorusuna cevap arayın.

İdeal iktidar
Pat Connor'un listesi böyle ve ayrıntılı uyarılarla sürüp gidiyor. Bu tür uyarıları seçim günü sandık başına gittiğinizde "Nasıl ideal bir iktidar seçebilirim" sorusuna cevap ararken siyasete de uyarlamak mümkündür... Mesela sandık başında oy kullanırken şu tür arayışlar yapılamaz mı?
- Hem demokrasiye, hem insan haklarına, hem inançlara, hem de laikliğe saygılı olsun. Gündüz külahlı, gece silahlı olmasın...
- Kavga değil çözüm üretsin. Hiçbir kesime önyargılarla ve nefretle yaklaşmasın. Ezberlerin değil, gerçeklerin sözcüsü olsun...
- İş yapsın, icraatı olsun. Demokrasinin hizmet yarışı olduğunu kanıtlasın. Yapılan hizmetleri karalamayı değil, onları daha ileri taşımayı ilke olarak benimsesin.
- Seçildiği zaman sade kendisine oy verenlerin değil tüm toplumun iktidarı olacağını bilsin. "Ya sev ya terk et" yerine "Birlikte yaşamalıyız" anlayışını ülkede egemen kılsın.
- Dar kadroculuk, partizanlık yapmasın. İktidarı kendi yandaşlarına pastadan pay dağıtımı gibi görmesin. İktidar olmaya "Onlar doydu, şimdi sıra bizde" diye bakmasın...
- Geçmiş yüzyıldan bugüne aktarılmış kan davalarının tarafı olmasın. "Yeni Türkiye"nin vizyon ve misyon sahibi iktidarı olsun...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN