Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hava sahamızı ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi bir anlamda dünya gerçeklerini daha berrak görmemize de sebep olduğu için, belki de hayırlı oldu.
Birincisi, şu andaki Rusya yönetiminin ne kadar keyfi ve diplomatik nezaketten uzak olduğunu anladık... Devletlerarası ilişkiler ve uluslararası hukukun temel kuralları, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in egosu karşısında adeta yok mesabesinde.

Yanlış hesap
İkincisi Putin, Türkiye'nin seçilmiş demokratik yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya'nın siyasi ve ekonomik ilişkilerini Suriye'deki gelişmelere bağlı olarak bir anda sıfırlarken, bunu Beşşar Esed'i ayakta tutmak için izlediği siyasete endekslemiyor mu? Ukrayna serüveninden sonra Rusya'yı bir de Suriye bataklığına sürüklemesinin sonuçlarından biri de, Türkiye ile Rusya'nın arasının açılması olmadı mı?
Oysa devletlerarası ilişkiler kişilerin egolarına değil, ilgili tarafların ortak çıkarlarına ve dostça ilişkiler kurulmasını öngören niyetlere bağlı olmalıdır.

Boşluk büyüyecek

Bu açıdan baktığımızda, Rus savaş uçağının düşürülmesinin sonuçlarından bir diğeri de Türkiye'nin Rusya'ya değil, Rusya'nın Türkiye'ye daha fazla muhtaç olduğu gerçeğini görmemiz olmuştur. Ukrayna Krizi dolayısıyla Avrupa Birliği'nin ekonomik ambargosuna hedef olan Rusya için, Türkiye'nin ekonomik gücü bu ülkeye biraz da olsa nefes aldıracak çaptaydı. Rusya Türkiye'nin devre dışı kalmasıyla doğacak boşluğu, acaba İran'la mı, yoksa Suriye ile mi dolduracak?
Keşke bilinçsiz ve sorumsuz bir Rus askeri pilotunun hatası veya kasıtlı sınır ihlali sonucu bu kriz meydana gelmeseydi... Ama anlaşılıyor ki Putin'in Suriye'ye dönük hesapları var oldukça, bu tür gelişmelerin olmaması adeta imkânsızdır.

Karşılıklı bağımlılık

Sonuçta Rusya'nın Suriye'de sürüklendiği serüvenin bedelini, Ukrayna serüveninde de olduğu gibi, Rus halkı ödeyecektir. Rus savaş mekanizması IŞİD'le mücadele gerekçesi arkasında aslında Esed'i ayakta tutmak için ülkenin kaynaklarını tüketirken, Rus insanlarının yoksullaşması devam edecektir. Ayrıca Rusya Ortadoğu'nun mezhepler arası kavgalarında bir taraf olmak durumuna düşecektir.
Putin'in anlaması gereken büyük gerçek, Türkiye'nin Rusya'ya ne bağımlı ne de muhtaç konumda olduğudur. Ve onun mantığında "Karşılıklı Bağımlılık" kavramının bulunmadığı da, herhalde artık anlaşılmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN