Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasiyi özümseyip, ülke sorunlarına demokratik yöntemlerle çözüm aramak geleneği, kısa sürede edinilemiyor. Bakın mesela Amerika Birleşik Devletleri'ne...

Bitmeyen kavga

1776'daki "Bağımsızlık Bildirisi"nde insanların hür ve eşit doğduğunu yazan "Kurucu Babalar"ın evlerinde, mesela Jefferson'un çiftliğinde siyah köleler vardı. Aradan 100 yıl geçtikten sonra patlayan "Kuzey -Güney İç Savaşı"nın nedeni, Güney'in pamuk tarlalarındaki siyah kölelerle, Kuzey'in sanayi işçilerinin çelişkisi değil miydi? Ve İç Savaş'tan 100 yıl sonra Martin Luther King sözleri için öldürülürken, ABD'nin gündeminde yine siyah Amerikalıların "Medeni Haklar"ı bulunuyordu.

Zaman alacak

Amerikan demokrasisinin siyah-beyaz eşitliği konusunu çözüme bağlaması 200 yılı aşkın bir süre almışken, bizim 50-60 yılda "Sivil Demokrasi"yi tam anlamıyla işlerliğe kavuşturmamız nasıl beklenebilir ki? Bir başka deyişle "Devlete sadakat" ile "Çok seslilik" arasındaki uyumu sağlamamız zaman alabilir.

Süreci hızlandırmalıyız

Ama bir yolunu bulup bu süreci hızlandırmamız da kaçınılmaz bir gerek... Avrupa Birliği normları, bizim de sosyo- politik hayat tarzımız olmak zorunda. Bulgaristanlı Türklere hayat hakkı tanımayan bu ülke komünizmden demokrasiye geçişi bizden hızlı başardığı için, şimdi AB üyesi değil mi? Ya da ABD Başkanı'nın siyah derili olması hayal edilebilir miydi?

Denemek şart

Demokrasiyi ve halkın tercihlerini rejime yönelmiş bir tehdit olarak gören kesimlerin değişmesi tabii ki çok zor. İnancını, toplumun ve devletin dünyevi yaşamına zorla kabul ettirmeyi amaçlayan fanatikler de değişmez. Teröre "Terör" diyemeyenler de devrede olduğunda, işler daha da zorlaşır. Gerçekten demokrasiden yana ve şiddete karşı olan sivil toplum kesimlerinin acaba bazı alışkanlıklarını bırakmayı denemesi mi gerekiyor?

Hizmete dönük rekabet

Bunun öncelikli yollarından biri, siyasi kadroların rekabeti, hakaret ve kavga ortamından hizmet ve vizyon alanına taşımalarıdır. "Sen bunu yapamazsın" diyen değil "Ben bunu senden daha iyi ve daha hızlı yaparım" diyebilen siyasetçilerin sayısı arttığı oranda, Türkiye'nin ufku açılacaktır. Kısacası birbirlerini yok etmeye çalışanların yerine, birlikte yaşamanın ve pozitife dönük uzlaşmaların aktörlerine ihtiyaç duymaktayız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN