Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahmetli Savaş Ay 7-8 yıl önce atv'deki bir röportajında Yassıada'yı ziyaret eden turistlerin görüntülerini yansıtmıştı izleyicilerine... 27 Mayıs 1960 darbesi ertesinde Celal Bayar ve Adnan Menderes'le birlikte Demokrat Partililerin tutuldukları ve yargılandıkları Yassıada, kesintili demokrasi tarihimizin önemli bir tanığı olarak sunuluyordu röportajda...

Menderes kimdir?

Bu röportaj sırasında bir rehber Ada'ya getirdiği yabancı uyruklu turistlere, duruşmaların yapıldığı salonu gezdiriyor ve burada neler olduğunu anlatıyordu. Savaş Ay bu rehberin yanına gitti ve "Adnan Menderes kimdi" diye sordu. Rehber de "Ya ikinci ya üçüncü olmalı... Bizim eski Cumhurbaşkanlarımızdan biriydi" diye cevapladı Savaş Ay'ın sorusunu.

Zaman kavramı
Şevket Süreyya Aydemir Cumhuriyet Türkiye'sinde Doğu illerini gezerken köylülerle konuşur ve onların hâlâ Abdülhamid'in padişah olduğunu zannettiklerini hayretle görür... Kanuni döneminde "Habsburglar"ın elçisi olarak İstanbul'a gelen Baron de Bousbeq ise, Türklerin zaman ve tarih kavramına bakışını özetle şöyle anlatmaz mı?
- Türklerde zaman kavramı pek yoktur. Mesela bir Süleyman'dan söz ederlerken, bu Padişah Süleyman da, Hazreti Süleyman da olabilir.

Niye hatırlasınlar ki

Bugüne dönersek... "Cumhurbaşkanları tarafsız olmalı, bu hep böyle oldu" diye ahkâm kesenler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başbakan Bülent Ecevit'e Anayasa kitapçığı fırlatmasını, Cumhurbaşkanı Demirel'in sayısal çoğunluğa sahip Tansu Çiller'e başbakanlık görevini vermek yerine onun partisini bölmesini niye hatırlasınlar ki? Ya da Atatürk'ün, İnönü'nün, Celal Bayar'ın ne kadar tarafsız cumhurbaşkanları olduklarını mı hatırlayacaklar ki?

Genel tablo

Genel tabloya bu açıdan bakarsanız, "İlle de parlamenter sistem kalmalı" diyenlerin, İngiliz tarihi ile Türk tarihini karıştırdıklarını düşünür ve bunu doğal görmez misiniz? Ya da bunların 1961 Anayasası'ndaki parlamenter sistemin 12 Mart darbesi ertesindeki değişikliklerle daha da güçlendiğine inandıklarından kuşkulanmaz mısınız?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN