Özellikle yöneticileri eleştirirken "Ben onun yerinde olsaydım öyle yapmazdım" cümlesini çok sık kullanmaz mıyız? Bu yaklaşımın yanlışlığını vurgulayan cümleler de vardır... Örneğin bu gibi durumlarda "Bekâra karı boşamak kolaydır" ya da "Teyzemin bıyığı olsaydı amcam olurdu" benzeri cümleler de sık sık kullanılmaz mı?

Ben olsaydım

Biz gazete yorumcuları "Eleştiri" adı altında "Ben olsaydım öyle yapmazdım" veya "Ben olsaydım öyle konuşmazdım" içerikli söylemlerle siyasetçilere yol gösterirken, acaba onlar da bizleri okuyunca "Ben olsaydım böyle yazmazdım" diyorlar mıdır? Ama gazete yorumcuları sadece yöneticilere "Ben olsaydım öyle yapmazdım" diyerek akıl öğretmezler. Bir bölüm gazete yorumcuları kendilerinin neyi nasıl yazması gerektiğini düşünmek yerine, kendilerinden farklı yazan ve düşünenlerin yazdıklarını ele alıp "Ben olsaydım öyle yazmazdım" diyerek, muhtemel kavgalara da çanak tutmazlar mı?

Siyasi danışmanlar

Bu konuda tutumlarını en merak ettiğim meslek sahiplerinin başında "Siyasi Danışmanlar" geliyor. Acaba dediği dedik ve çaldığı düdük olan siyasetçilerin danışmanları, onları zaman zaman "Ben olsaydım böyle yapmaz ve böyle konuşmazdım" diyerek uyarabilirler mi? Ya da bir siyasetçi herhangi bir konuda görüş açıklamadan önce danışmanlarına "Sert mi yoksa yumuşak mı konuşayım" diye danışır mı?

Başarı için uyum şart

Ama galiba özellikle siyasi danışmanlık birlikte çalışılan kişiye uyumlu olmayı da gerektiriyor... Bu meslekte başarının yolu da danışmanı istihdam eden kişinin ne düşündüğünün, danışman tarafından önceden kestirilmesine bağlı değil midir? Bir başka deyişle akıllı danışman izlemesi gereken tutumun ne olacağını patronuna danıştıktan sonra görüşünü açıklar. Aksi halde "Danışman" değil "Eleştirmen" oluverir.
Bir de rakip siyasetçilerin birbirleri hakkında "Ben olsaydım öyle yapmazdım" demeleri meselesi var. Mesela lider olarak girdiği her seçimden AK Parti'yi zaferle çıkartan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında "Ben onun yerinde olsam hiç olmazsa bir defa partime seçim kazandırırdım" diye düşünmüş müdür?

Siz olsaydınız...

Bu "Ben olsaydım" yaklaşımının yanlışlığını çok güzel anlatan bir fıkra da vardır... Bu fıkrada delikanlı sevgilisini hayvanat bahçesine götürmüş.
Genç kız orada "Şempanzeleri görmek istiyorum" diye tutturmuş. O bölüme gitmişler ama şempanzelerin kafesleri boşmuş... Delikanlı hayvanat bahçesi görevlisine "Şempanzeler nerede" diye sorunca "Arka tarafta sevişiyorlar" cevabını almış. Delikanlı "Fıstık versek gelirler mi" diye sorunca da hayvanat bahçesi görevlisi gülmüş ve "Siz olsaydınız gelir miydiniz" demiş.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN