Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçak düşürülmesi olayı sonrasında Türk- Rus ilişkilerinin kriz dönemine girmesi iki ülke için de özellikle ekonomi alanında olumsuz sonuçlarını beraberinde getirmişti... Soğuk Savaş yıllarından sonraki dönemde Ankara ile Moskova arasında başlatılan ve her alanda büyük gelişmeler gösteren işbirliğinin, bir anda sona erdirilmesi hiçbir akla sığan bir durum değildi.
Tarihin ve coğrafyanın birbirleri ile dost komşular olmaya mecbur ettiği Türkiye ve Rusya arasındaki gerginliğin sona erdirilmesi ve diyalog yollarının tekrar açılması, aklın ve mantığın gereğiydi. Bu dostluğun Suriye krizine endekslenmesi ise, kabul edilebilir bir durum olamazdı.

Zaharova'nın sözleri
Galiba iki ülke de, sonunda bu inkâr edilmez gerçekleri derinden hissetmeye başladılar.
Geçen hafta Amerika'nın "Özgürlük Radyosu"na konuşan Rus Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova "Rusya'nın Suriye'de harekât başlatmakla sadece Türkiye ile ilişkilerini bozduğu yaklaşımı doğru değil. Suriye'de müdahalemiz sayesinde taraflar masaya oturtuldu ve ateşkes ilan edilebildi. Türkiye ile kriz ise geçici" şeklindeki sözleri, buzların erimesine bir başlangıç olacak nitelikteydi.

Davutoğlu konuştu
Bu sözlere cevap dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Başbakan Ürdün'e yapacağı ziyaret öncesinde kendisine sorulan "Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü katıldığı bir radyo programında Suriye meselesi ilgili düşüncelerini anlatırken 'Türkiye ile ilgili kriz geçici' diyor, bu durumla ilgili değerlendirme yapar mısınız" sorusuna "Bu krizin geçici olduğuna biz de inanıyoruz" dedi ve şunları söyledi:

Rus uçağı olduğu bilinmiyordu
- Türkiye'nin hava sahasının ihlali sonucu ortaya çıkan bir durumdur bu. O anda Rus uçağı olduğu bilinmeksizin angajman kuralları çerçevesinde pilotlarımızın kendilerine verilen vazifeyi yaptığını ifade ettik. Yani bunun Türk- Rus ilişkilerinde kalıcı ve köklü bir husumet ilişkisinin sonucu olmadığını hep ifade ettik geçici bir durumdur diye. Ama maalesef bizim bu tutumumuza rağmen çoğu zaman Rusya'dan gelen ifadeler aksine bu krizi derinleştirmeye yönelik ifadeler olmuştu. Bu ifade o anlamda olumlu değerlendirdiğimiz bir ifadedir.

Kriz geçicidir
- Gerçekten bu krizin geçici olduğuna biz de inanıyoruz ve rasyonel düşünen bütün Türk ve Rus yetkililerin, başta liderler olarak bizlerin tarihi ve coğrafi bakımdan Türkiye ve Rusya'nın iyi ilişkiler geliştirme zorunluluğuna inandığımızı ifade etmek isterim. Çünkü bu coğrafyayı değiştiremeyiz, bu coğrafya etrafındaki mücavir alanlardaki ortak çıkarlarımızı yok sayamayız. Ümit ederim Rusya liderliği de bu konuda rasyonel makul bir çizgiye gelir ve bu krizi aşmak için gerekli adımlar karşılıklı olarak atılır.
Davutoğlu'nun bu açıklamasının Moskova tarafından dikkatle değerlendirilmesi ve Türk- Rus ilişkilerinin yeniden eski yapıcı zemine oturtulması için gereken adımların atılması hepimizin beklentisidir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN