Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marksist-Leninist devrimci olarak bilinen Kübalı Fidel Castro dün 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.
1926 doğumlu Castro, 1959'daki devrimci kalkışma ile Küba'da yönetimi ele geçirdi 1959-76 arasında Başbakanlık 1976-2008 arasında da Küba Devlet Başkanlığı yaptı. 1961 ile 2011 yılları arasında Küba Komünist Partisi Birinci Sekreterliği görevini yürüttü. Fidel Castro 31 Temmuz 2006 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raul Castro'ya devretmişti. 2008'de de, 1976'dan beri yürütmekte olduğu Küba'nın en yüksek yönetim organı olan Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıklamıştı.

Her şey değişti
Evet... Castro'nun hayat öyküsü böyle. 1961'de Amerika'nın örgütlediği çetecilerin Domuzlar Körfezi saldırısını bastırdı. Ertesi yıl da "Sovyet füzeleri" krizini atlattı.
Castro'nun Küba'da yönetime egemen olduğu yıllarda dokuz Amerikan Başkanı gelip gitti. Sovyet esintili Marksist-Leninist "Devrim"i bugüne kadar Küba'nın hayat tarzı haline getirdi ve bu dönemde Sovyetler'deki rejim de çöktü. Castro Karayipler'deki adasında 1959'dan beri ayakta kalabilmiş bir siyasetçi. İktidarı daha sonra da kardeşine devretmiş. Amerika onu düşman ilan etmiş ama sonuçta Castro hep ayakta kalabilmiş.

Darbeler bitmez
Şöyle bir düşünelim... Castro Karayipler'de değil de Ortadoğu ülkelerinden birinde "Devrim" yani "Darbe" yapıp iktidarı ele geçirseydi, ne kadar ayakta kalabilirdi?
Küba'da Castro devriminin yapıldığı 1959'un bir yıl sonrasında da Türkiye'de bir devrim yapıldı ve Başbakan Adnan Menderes'le iki bakan idam edildi.
Ama Türkiye'deki devrimler hiç bitmedi. 1971'in 12 Martında, 1980'in 12 Eylülünde iki devrim daha yapıldı. Derken 1997'nin Şubatındaki postmodern devrim geldi. Son olarak 15 Temmuz'da FETÖ'cülerin devrim teşebbüsüne tanık olmadık mı?
Irak'ın, Suriye'nin, İran'ın, Lübnan'ın, Mısır'ın, Libya'nın 1959'dan bu yana yaşadıklarını düşününce, Castro'nun şansının içinde bulunduğu coğrafyadan kaynaklandığını görebilirsiniz. Küba bu bölgede olsaydı, İsrail onu Nasır'dan fena yapardı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN