Uluslararası hukukta "Devlet" gözle görülen, elle tutulan en önemli birimdir... Savaşı ve barışı düzenleyen kuralları, devletler uygular.
Ama bir de işin gerçeği var... Bu gerçek de "Derin devlet" diye bilinen olgunun "Devlet"ten daha ağırlıklı olduğudur.
Kendilerini en demokratik hukuk devletleri olarak dünyaya sunan Amerika ve İngiltere gibi devletlerin karar mekanizmalarına, onların derin devletlerinin yön verdiğini bilmeyen yoktur. Bu konuda yazılan romanlar ve çevrilen filmler, çoğu gerçek olan komploları, hayali olarak sunmuşlardır. CIA ve MI6 gibi oluşumlar, ancak hayal dünyasında geçebilecek olayları sahnelemişlerdir.

İdam ve cinayet
Bizim derin devletimiz de, gözle görülen devletten daha fazla ağırlıklı olarak geçmiş yıllarımıza yön verdi. Faili meçhul cinayetler ve darbeler, seçimlerden daha çok yönetimleri belirledi. Bu aymazlık öyle bir düzeye çıktı ki, 20'nci yüzyılın ikinci yarısında seçilmiş bir başbakanı idam edebildik.
Bizim Amerika'dan farkımız bu tür kepazeliklerin hukuk adına yapılabilmesiydi.
Amerika'da ise, Kennedy'lerin katledilmelerindeki gibi, faili meçhul cinayetlerle iş sürdürülüyordu.

Vesayetçi kurumlar
Bizim derin devletin organlarının "Vesayetçi Kurumlar" olduğunu anlamamız gecikti. Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı seçimini engellemesi, işi zirveye çıkarmıştı. Ve bu olay Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesi sisteminin gelmesine neden olduktan sonra, derin devleti de, vesayetçi kurumları da etkisiz hale getirmek kolaylaştı. Bu son Anayasa değişikliği de gerçekleşirse, yeni bir dönem başlayacaktır.

Trump'ın işi zor
Ancak Amerika ve "Müttefik" olarak gördüğümüz ülkelerin derin devletlerinin, Türkiye üzerindeki planları ve komploları, biz ne yaparsak yapalım bitmeyecektir.
İşin en çarpıcı yanı bu derin devletler, kendi ülkelerine dönük komploları da hiç ara vermeden sürdürüyorlar. Mesela yeni seçilen Trump'ın göreve başladığı gün Amerika'yı Rusya ile bir sıcak gerginlik içinde bulmasına dönük komplo, başta CIA olmak üzere tüm istihbarat kurumları tarafından pompalanıyor.
Bu gerçeklerin bilincinde olarak olayları izlemekte yarar vardır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN