Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyasetin belki de en önemli kararı, ekonomiyi evrensel kanunlarından kopartmamaktır. Yani iç ve dış şartlar ne kadar farklı olsalar da, ekonomiyi serbest pazarın dışına fazla çıkartmayacaksın.
Bakın işte Türkiye örneği ortada duruyor...
Darbe girişimi, terör saldırısı ve müttefiklerin ihaneti gibi olağanüstü olayları yaşadığımız 2016'da Türk ekonomisi yüzde 2.2'lik büyümesini sürdürmüş.

Durum ortada
Hatırlayın... Daha geçen haftalarda felaket tellalları doların 5 lirayı geçeceği kehanetinde bulunmaktaydılar.
Buna karşı dolar dün 3.64 TL'nin altına gerileyerek beş haftanın en düşük seviyesini görürken, Hazine'nin gerçekleştirdiği 9 yıl vadeli devlet tahvili ihalesine de üç kat teklif geldi.
Merkez Bankası tarafından dün açıklanan Ödemeler Dengesi verilerine göre ise, aralık ayında doğrudan yabancı sermaye girişi 1 milyar 991 milyon dolarla 17 ayın zirvesine çıktı.

Başbakan'ın değerlendirmesi
Mali disiplinden asla taviz vermediklerini söyleyen Başbakan Binali Yıldırım'ın şu sözleri sanırım aklı başında herkesin düşüncelerini yansıtıyor:
"- Battık, batıyoruz diyen felaket tellalları sus-pus, hiç sesleri çıkmıyor. Küresel dalgalanmalarla başlayan döviz kurundaki oynaklık geçicidir, etkileri çok ama çok sınırlı kalacaktır.
Havaların ısınmasıyla birlikte ekonomide de demokraside de ülkemizin ayak bağlarının hepsinden kurtulmuş olacağız."

Temel dersler
Siyasete heves edenlerin bu gibi durumlardan almaları gereken dersler vardır. Bu derslerin bazılarını yine hatırlatalım:
- Ekonominin evrensel kurallarını uyguladığımız zaman ülkede yokluk, karaborsa ve döviz krizi olmaz.
- Arz- talep dengesini asla bozmayacaksın.
- Fiyatları sübvansiyone etmeyeceksin.
- Ekonomide olduğu gibi siyasette de serbest rekabeti koruyacaksın.
- Temsili demokrasiyi yok sayıp, "Oligarşik demokrasi" denemelerine girişmeyeceksin.
- İktidarların seçimle gelip, seçimle gitmelerine alışacaksın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN