Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarında değindiği konular ve seslendirdiği kavramlar, biz köşe yazarlarının ağzına sakız oluyor. Buna en son örnek "Racon kesmek" kavramının bir uyarı şeklinde seslendirilmesi üzerine medyada kopan fırtına değil mi? O konuşmanın yapıldığı günden beri birbirleri ile zaten kan davalı olan köşe yazarları rakipleri hakkında "Cumhurbaşkanı seni uyardı, artık onun adına racon kesme" içerikli yazılar yazarak mesleklerini icra ediyorlar.

Metal yorgunluğu
Oysa Cumhurbaşkanı'nın bir konuşmasında seslendirdiği ve siyaseti derinine etkileyecek olan "Metal yorgunluğu" kavramı, "Racon kesmek"ten kat kat daha önemliydi. kadrolarının 15 yıllık iktidar sonunda metal yorgunluğuna yakalanmış olabileceğini ifade eden ve yenilenme gereğini vurgulayan bu konuşmaya, köşe yazarları racon kesmeye gösterdikleri ilgiyi esirgediler.

Genel yorgunluk
Gerçekten de sade siyasette değil toplumun her kesiminde hissedilen "Yorgunluk", önümüzdeki dönemi derinine etkileyecek çaptadır. 2000'li yılların başından bugüne kadar iç ve dış kaynaklı krizlerle hemen her gün yaşanılanlar, sade AK Parti kadrolarını değil hepimizi yormadı mı? Mesela 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsünü atlatmış olsak da, bu olaya ilişkin olarak sürdürülen soruşturmaları ve arkasından patlayan Almanya ile ilişkilerdeki kriz bile, büyük toplumsal yorgunlukların kaynakları değil midir?

Halkın beklentisi
2019 seçimlerinde yorgun kitlelerin topluma huzur verecek adaylara ve partilere destek vereceklerini görmemek imkânsız gibidir. Bir başka deyişle bugün toplumun en fazla ihtiyaç duyduğu şey sakin, gerginlikten uzak ve huzurun ağırlıklı olduğu bir ortamdır. Siyasetçilerin konuşmalarında hem ülkenin çıkarlarını korumaları, hem de toplumdaki yorgunluğunu dikkate alarak kavgacı olmayan üslubu seçmeleri beğeni toplayacaktır.

Hatırlatma
Medyadaki racon kesme alışkanlıklarının bir anda sona ermesi mümkün değildir. Ama siyasi bilinç ve sağlıklı gözlemcilik, siyasetçilerin üsluplarını yumuşatmalarını kısa sürede sağlayabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında seslendirdiği "Metal yorgunluğu" kavramı bana toplumdaki topyekûn yorgunluğu hatırlattı...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN