Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'nin Başkanı Trump'ın bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitaben yapacağı konuşma merakla bekleniyor. Başkanlık seçimi kampanyasında BM'yi de, NATO'yu da hafife alan ve seçildikten sonra BM'nin "İklim Anlaşması"ndan ABD'yi çıkartan Trump, bugünkü konuşmasında geçmişte söylediklerini yutacak mı?

Ambargo kararları
Trump seçim kampanyasında BM'yi "Fazla işi gücü olmayan insanların bir araya gelip onu bunu konuştukları mekân" olarak nitelemiş ve ABD'nin bu kuruma yaptığı maddi katkıların gereksiz olduğundan yakınmıştı. Ancak Trump'ın bütün söylemlerine rağmen, o Başkan olduktan sonra da ABD, Kuzey Kore'den gelen tehditlere karşı sadece BM Güvenlik Konseyi'nden çıkan ambargo kararlarına güvendi. Trump attığı tweet'lerde de bu ambargo kararı sonunda Kuzey Kore'lilerin araçlarına yakıt bulamadığını ileri sürüyordu.

Beş imtiyazlı üye
Kısacası Trump ne derse desin BM var... Keşke Trump siyaseti bizim Cumhurbaşkanımız Erdoğan kadar ciddiye alsa ve mesela BM'yi eleştirirken Erdoğan gibi "Dünya beşten büyüktür" diyerek Güvenlik Konseyi'nin yapısındaki hastalığa değinebilse... Çünkü Güvenlik Konseyi kararlarını veto etme hakkına sahip beş daimi üye arasındaki inatlaşmalar ve uzlaşmalar, BM'nin üyesi olan devletleri önemsiz teferruat haline getirmektedir. Bu arada ABD Irak'a saldırır ve işgal ederken de BM kararına ihtiyaç duymamıştı.

Trump bile başkan oldu
Burada sade Birleşmiş Milletler'in üyesi devletleri değil, demokrasi ve sorumlu siyaset konusunda hassas olan herkesi ilgilendiren bir durum var... Demek ki demokratik hassasiyeti fazla olan ve bu niteliği ile "Hür Dünyanın Lideri" benzeri tanımlamalarla anılan Amerika'nın bu niteliği sadece laftan ibaretmiş. Ağzını büze büze hemen her konuda akıl dışı söylemlerle ön plana çıkan Trump bile, Amerika'ya Başkan olabilirmiş. Ve bu kişi Amerika'ya Başkan olduktan sonra da kimin elini sıkacağı bile dünya medyasının en merak ettiği konu haline gelebilirmiş.
Kıssadan Hisse: Ağızlarından çıkan sözlerin anlam taşıdığı siyasetçilerin kıymetini bilelim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA