Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un davetlisi olarak Paris'te ağırlanan dünya liderleri, 1'inci Dünya Savaşı'nın Batı Cephesi'ndeki bitişinin 100'üncü yıldönümünü kutluyorlar. Ve düşünün ki 1871'de, 1914'te ve 1939'da üç kez savaşan Almanya ve Fransa şimdi ortak para birimi olan Euro'yu kullanıyorlar.

Barış vagonu
Gerçekten de 11 Kasım 1918 günü Müttefik devletlerle Almanya arasındaki savaş, bütün cephelerde sona ermişti.
"Compiegne Ormanı"ndaki bir vagonda yenik Alman komutanları kabul eden Fransız Mareşali Ferdinand Foch (1851-1929) teslim anlaşmalarını imzalattıktan sonra "Artık gidebilirsiniz" diyerek onlara kapıyı göstermişti.

Bizim barışımız farklı
Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Müttefik devletlerle Almanya arasında 1'inci Dünya Savaşı'nın karada, denizde ve havada bitişinin 100'üncü yıldönümü kutlamalarına katılıyor. Aslında 1'inci Dünya savaşı, Osmanlı Devleti ile Müttefikler arasındaki bir anlaşma ile de sona ermişti. Ama bizim için 1'inci Dünya Savaşı'nın bitişinin 100'üncü yıldönümü 11 Kasım'da değil, 30 Ekim'deydi.

Mondros'tan Misak-ı Milli'ye
30 Ekim 1918 akşamı, Limni Adası'ndaki Mondros Limanı'nda demirli Agamemnon zırhlısında, Osmanlı Devleti adına Bahriye Nazırı Rauf Bey, İngiliz Amiral Calthorp'un başkanlık yaptığı galip devlet temsilcilerinin önünde savaşın bitimini içeren "Mütarekename"yi imzalamıştı. 25 maddelik Mondros'un en dramatik 7'nci maddesine göre Osmanlı devleti sınırları içinde İtilaf Devletleri'nin güvenliğini tehdit edecek bir durum söz konusu olduğunda, İtilaf Devletleri istedikleri herhangi bir stratejik noktayı işgal edebileceklerdir. Kurtuluş Savaşımızın siyasi bildirisi olan Misak-ı Milli'de Mondros'a atıfta bulunularak "Bu anlaşmanın kapsadığı bölgelerdeki halk bölünmez bir bütündür" denilmişti.

Hitler'in intikamı
Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak Kurtuluş Savaşı zaferi ertesinde Mondros'u, Lozan'la hükümsüz kıldık. 11 Kasım 1918'de 1'inci Dünya Savaşı yenilgileri bir vagonda anlaşmaya bağlanan Almanya ise Nazi orduları 1941'in 22 Haziranı'nda Fransa'yı işgal ettikten sonra, Hitler ilk anlaşmanın imzalandığı vagonda Fransızlara teslim anlaşması imzalattırdı. Sonra da bu vagon Berlin'de bir müzeye koyuldu. 1945'te ise bu vagonu Hitler'in SS'leri Münih'e götürüp parçalamışlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA