Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerikan halkının bir gaflet anında Başkan seçilen , hem dünya barışını hem de Ortadoğu'nun zaten olmayan istikrarını tehlikeye atan şımarıkça davranışlarını sürdürüyor. Venezuella'nın seçilmiş meşru yönetimine açık açık darbe yapmaya çalıştığı yetmezmiş gibi, şimdi de 'in 1967'de işgal ettiği Suriye'ye ait 'nin artık İsrail'in olduğunu açıkladı.

Yeni bir kriz
Uluslararası hukuka saygılı tüm ülkeler ve Birleşmiş Milletler Trump'ın bu kararını kınadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, İslam İşbirliği Teşkilatı Komite Toplantısı'nda bu konuda şöyle konuştu:
"-Dün ABD Başkanı Trump'ın Golan Tepeleri'yle ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi, yeni bir krizin eşiğine getirmiştir. 1967'den bu yana İsrail'in işgali altında bulunmaktadır. Sadece bölgedeki Arapları değil Türkmenleri de kendi topraklarından göçe zorlamıştır. Böyle bir hassas meselede sessiz kalınması düşünülemez. Golan Tepeleri'nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz, veremeyiz."

Pompeo İsrail'de
Trump'ın İsrail konusundaki hukuk ve diplomasi kurallarını yok sayan tutumunun bir kaynağı, dün İsrail'de sergilendi. Trump'ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yahudilerin Purim Bayramı için gittiği Kudüs'te Hristiyan televizyon kuruluşu CBN'e mülakat verdi.

Film gibi mülakat
Programın sunucusu, Antik Pers İmparatorluğu döneminde Kral Ahasuerus'u Yahudilerin öldürülmesine ilişkin bir plandan vazgeçirdiğine inanılan Kraliçe Ester'e gönderme yaparak "Yahudiler bugün Purim Bayramı'nda Kraliçe Ester'in Tanrı'nın yardımıyla Yahudileri yok olmaktan kurtarmasını kutluyor. Trump da, Ester gibi Tanrı tarafından Yahudileri kurtarmak için gönderilmiş olabilir mi" diye sordu.

Pompeo'nun hezeyanı
Pompeo bu soruyu "Bir Hristiyan olarak bunun kesinlikle mümkün olduğuna inanıyorum" diye cevapladı.. Pompeo, Başkan Donald Trump'ın "Tanrı tarafından İsrail'i İran'a karşı korumak için dünyaya gönderilmiş olabileceğini" de söyledi.

Tepkiler artıyor
(), ABD Başkanı Donald Trump'ın "İsrail'in, işgal ettiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma zamanının geldiği" açıklamasına "Hükümsüzdür" açıklamasını yaptı. BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgaline karşı çıkan ve İsrail'i BM kararlarına uymaya çağıran karar tasarısını kabul etti. Avrupa Birliği de (AB), Trump'ın Golan Tepeleri'nin İsrail'e ait olduğu yönündeki kararını tanımayacağını duyurdu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise , Trump'ın "Golan Tepeleri'nde İsrail'in hakimiyetini tanımanın zamanı geldiğine" yönelik sözlerinin Orta Doğu'daki durumu istikrarsızlaştıracağını söyledi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN