Türkiye'nin en iyi haber sitesi
MEHMET BARLAS
BAŞYAZI MEHMET BARLAS

Dünya sahnesinin en komik oyunu galiba Türk-Amerikan ittifakıdır

Sonunda savaşlar çıkıp insanlar öldürülmese, dünyanın büyük bir tiyatro sahnesine benzemesi eğlenceli de olabilir. Ama bu sahneye oyunları koyanlar, oyunların sonunu belirlemekten acizler. Bu oyunlar prodüktörlerin, insanlarının hayatlarını da karartıyor. Yakın geçmişte yaşanan dünya savaşları, vekâlet savaşları ve terör saldırıları kimseye ders olmuyor.

FETÖ uyarısı
TBMM Başkanı Şentop'un Kuzey Makedonya ziyaretinde söylediklerini gördünüz mü? Şentop 'ye ilişkin dikkat çeken uyarılarda bulunurken "Bu örgütün en büyük tehdit oluşturduğu ülke, hedefindeki ülke Türkiye olmakla beraber dünyada faaliyet gösterdiği her ülkede bir güvenlik riski oluşturduğunu da biliyoruz ve bunu ifade ediyoruz" demiş... Kuzey Makedonyalı bir gazeteci "Bu FETÖ denilen bela sizin müttefikiniz Amerika Birleşik Devletleri'nde üslenip, beslenmiyor mu" diye sorsa ne cevap verilirdi ona?

Komik bir ittifak
Bizlerin de yakından izlediğimiz bu oyun sahnesinin en komik piyesi, gerçekten Türk-Amerikan İttifakı değil midir? Bu ittifakın gülünçlüğü diğer müttefiklerin de katıla katıla gülmelerine neden oluyor. Baksanıza Almanya Heiko Maas, Türkiye'ye silah ambargosu uygulanması önerisine karşı olduklarını söyleyerek, "Türkiye'ye silah ambargosunu stratejik olarak doğru bulmuyorum. Doğru bir yol değil. Bir NATO ortağına bunu yapmak da kolay değil. NATO ortağı Türkiye'nin ABD'den füze alamadığı için kolayca Rusya'dan aldığını bir kez tecrübe ettik" diye konuşmuş.

Yunanistan da devrede
Yunanistan, Türkiye ile 'de yaşadığı sondaj krizi nedeniyle Alman hükümetine ekim ayında bir çağrı yaparak Ankara'ya silah ambargosu uygulamasını istemişti. Durdurulması istenen projeler arasında ThyssenKrupp Marine Systems'in önemli katılımıyla devam eden altı denizaltının montajı da bulunuyor.

Çavuşoğlu konuştu
Gerçi bu büyük oyun bizi güldürmüyor tersine öfkelendiriyor. Nitekim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'nin yaptırımlarına ilişkin, "ABD'nin yaptırım kararı hukuken ve politik olarak yanlış. Bu Türkiye'nin egemenlik haklarına bir saldırıdır. S-400 anlaşması ABD'nin CAATSA yasasından önce yapılmıştı, bu nedenle bu yasaya bağlı yaptırım Türkiye'ye uygulanamaz. Geri adım atmayacağız" diye konuşmuş.
Evet... Büyük oyunun sahnelendiği Türk-Amerikan İttifakı'nda dün Amerika'nın / terör örgütüne verdiği destekten söz edilmemişti.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA