Kadir Has Üniversitesi'nin yıllık Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması'nın medya ile ilgili bölümü hem üzücü, hem de düşündürücü.
Çünkü toplumsal bakış değişmiyor bir türlü. Medya, kurumlar arasında, güvenilirlik açısından diplerde. Medyaya güvenmeyenlerin oranı yüzde 50. Sadece beşte birlik kesim (yüzde 22) medyaya olumlu bakmakta.
Neden? Kısaca şunu hatırlatabiliriz: Okurların ve izleyicilerin haberciliğe bakışında 1990'lar öncesinden beri oluşan şüpheler, medyanın hem özgürlüğü, hem bağımsızlığı hem de ahlak ve sorumluluğu ile birebir bağlantılıdır.
Toplum bu üç boyutta da sorunlar görüyor. (Araştırma, özgürlük algılarında da sorunların altını çiziyor). Medya sektörünün, bizlerin bu ve benzeri araştırmaları ciddiye almasının zamanı gelmiştir.
Değişen Türkiye'de en az değişmiş olan sektör ve meslek, bizimkidir.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN