Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunanistan'ın radikal sol SYRİZA hükümeti, sürekli artan borcunun nedenlerinin araştırılması amacıyla partiler arası bir komisyon oluşturulmasına karar verdi. Komisyon Yunanistan'ın 350 milyar euroya ulaşan borcunu ödemek için uluslararası para piyasalarından sürekli aldığı kredilere rağmen niçin iflasın eşiğine geldiğini ve Yunanistan'ın niçin IMF ve AB'nin hazırladığı "Tasarruf Programına" ihtiyaç duyduğunu araştıracak. 2010 yılından bu ayana uygulanan "tasarruf programın"ı içeren sert ekonomik şartlar , Yunanistan'daki işsizlik oranını yüzde 26'lara çıkarmış; devlet tahvillerinin yüzde 50 oranında değer kaybetmesine ve ortalama gelirin yüzde 40 oranında azalmasına neden olmuştu. Parlamento Başkanı Zoi Konstantopoulou başkanlığında ilk toplantısını düzenleyen araştırma komisyonu, Yunanistan'da 2009-2015 arasında yapılan devlet harcamalarını, alınan kredilerin nerelere kullanıldığı, bankalar sistemini; memur sayısının niçin fazlalaştığını ve özel sektörün devlet ilişkilerini inceleyecek. Aynı zamanda komisyon başkanı olan Konstantopoulou, söz konusu araştırmanın kimseyi cezalandırmak için yapılmadığını; ancak 2009'da iflasın eşiğine gelen Yunan devlet bütçesinin bu denli açık vermesinin nereden kaynaklandığını öğrenmek ve bundan sonra aynı hataların yapılmasını önlemek olduğunu açıkladı.

GÖRÜŞME TRAFİĞİ ARTIYOR
Yunanistan'ın yeni hükümetinin iki önemli ismi Başbakan Aleksis Çipras ile Maliye Bakanı Yanis Varufakis bu hafta önemli görüşmeler yapacak. Çipras 8 Nisan'da Rusya'ya gidecek, Maliye Bakanı Varufakis ise IMF Başkanı Christine Lagarde ile görüşecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN